Interpretacja badania - toksoplazmoza w 17 tygodniu ciąży

JESTEM W CIĄŻY W 17 TYGODNIU. ROBIŁAM BADANIE JUŻ DRUGIE NA TOXOPLAZMOZĘ. MAM WYNIK, ALE NIC Z NIEGO NIE ROZUMIEM. PROSZĘ O POMOC, BO BARDZO BOJĘ SIĘ TEJ CHOROBY I JEJ KONSEKWENCJI. WYNIK IgG ILOŚCIOWO 147,500 IU/ml, IgM ILOŚCIOWO 0,576 COI.  IgG niereaktywne <1,0 IU/ml, nieokreślone 1,0-30,0 IU/ml, reaktywne >30,0 IU/ml; IgM ujemny (-) < 0,8 COI, dodatni (+) >1,0 COI.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Powtórzenie badania serologicznego w kierunku toksoplazmozy wykonuje się, by sprawdzić, czy podwyższony poziom przeciwciał IgG wskazuje na aktywną postać choroby, czy też na jej przebycie. Na tę chorobę zazwyczaj choruje się raz. Tylko toksoplazmoza w ostrej fazie jest groźna dla płodu.

Nie podała, niestety, Pani poprzedniego wyniku badania, dlatego też nie jestem w stanie prawidłowo zinterpretować badania. Te oznaczenia, które Pani przedstawiła, sugerują, że przebyła Pani zakażenie. Ujemny wynik IgM wskazuje, że aktualnie nie jest to ostra faza. Jeśli poziom IgG jest mniejszy lub w okolicach wyniku poprzedniego - wskazuje to na dawno przebyte zakażenie. Jeśli rośnie - niestety na niedawne zachorowanie.

Proszę zgłosić się z oboma wynikami badań do lekarza prowadzącego ciążę.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.