Zapytaj lekarza

1 , 0 3 0 , 3 4 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Interpretacja EEG a utrata przytomności

Chłopiec 13 lat stracił przytomność na kilka minut. Rezonans głowy prawidłowy. Bardzo proszę o ocenę EKG "tendencja prawogramowa, rytm zatokowy (ale -/+ P w II), o częstości 59-73/mi. PQ= 0,2-0,4 sek. QTc= 0,38-0.453-wydłużenie do obs. Okresowo ujemno-dodatnie P w II i ujemne P w III i aVF -rytm przedsionkowy? Poza tym zapis prawidłowy. Co oznacz ten opis?Dziękuję
ponad rok temu

Agresja u dzieci autystycznych

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się więcej o agresji u dzieci autystycznych.

Witam! Na wstępie pragnę zaznaczyć, że aby dokładnie zinterpretować zapis ekg trzeba mieć wgląd w całość zapisu, najlepiej z 24-godzinnego monitorowania rytmu pracy serca. Tendencja prawogramowa oznacza, że w zapisie czynności elektrycznej serca dominuje prawa komora. Może to wynikać z jej przerostu, zaburzeń przewodzenia bądź pionowego położenia serca w klatce piersiowej, szczególnie u młodych i szczupłych osób. W zapisie okresowo wydłużony jest odstęp PQ, odzwierciedlający czas potrzebny na przejście impulsu elektrycznego z przedsionków do komór sera. Owe wydłużenie może powodować tendencje do omdleń, mroczków przed oczami a nawet utrat przytomności. Wydłużony odstęp QT świadczy o predyspozycji do występowania zaburzeń rytmu serca. Normalny rytm serca jest wyznaczany przez węzeł zatokowy. Jeśli nie funkcjonuje on do końca prawidłowo jego czynność przejmują ośrodki niższego rzędu - np. przedsionki. Według opisu w ekg istnieją cechy przemawiające za tym, że tak właśnie dzieje się u dziecka. Chłopiec z całą pewnością powinien pozostać pod stałą opieką kardiologa dziecięcego który po zebraniu dokładnego wywiadu i przeprowadzeniu bezpośredniego badania zdecyduje o konieczności wykonania dodatkowych badań i dalszym postępowaniu.

Rezydentka w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy