Interpretacja EEG a utrata przytomności

Chłopiec 13 lat stracił przytomność na kilka minut. Rezonans głowy prawidłowy. Bardzo proszę o ocenę EKG "tendencja prawogramowa, rytm zatokowy (ale -/+ P w II), o częstości 59-73/mi. PQ= 0,2-0,4 sek. QTc= 0,38-0.453-wydłużenie do obs. Okresowo ujemno-dodatnie P w II i ujemne P w III i aVF -rytm przedsionkowy? Poza tym zapis prawidłowy. Co oznacz ten opis?Dziękuję
ponad rok temu

Witam! Na wstępie pragnę zaznaczyć, że aby dokładnie zinterpretować zapis ekg trzeba mieć wgląd w całość zapisu, najlepiej z 24-godzinnego monitorowania rytmu pracy serca. Tendencja prawogramowa oznacza, że w zapisie czynności elektrycznej serca dominuje prawa komora. Może to wynikać z jej przerostu, zaburzeń przewodzenia bądź pionowego położenia serca w klatce piersiowej, szczególnie u młodych i szczupłych osób. W zapisie okresowo wydłużony jest odstęp PQ, odzwierciedlający czas potrzebny na przejście impulsu elektrycznego z przedsionków do komór sera. Owe wydłużenie może powodować tendencje do omdleń, mroczków przed oczami a nawet utrat przytomności. Wydłużony odstęp QT świadczy o predyspozycji do występowania zaburzeń rytmu serca. Normalny rytm serca jest wyznaczany przez węzeł zatokowy. Jeśli nie funkcjonuje on do końca prawidłowo jego czynność przejmują ośrodki niższego rzędu - np. przedsionki. Według opisu w ekg istnieją cechy przemawiające za tym, że tak właśnie dzieje się u dziecka. Chłopiec z całą pewnością powinien pozostać pod stałą opieką kardiologa dziecięcego który po zebraniu dokładnego wywiadu i przeprowadzeniu bezpośredniego badania zdecyduje o konieczności wykonania dodatkowych badań i dalszym postępowaniu.