Interpretacja RTG kręgosłupa lędźwiowego a konieczność operacji

WYNIK BADANIA RTG KREGOSLUP LEDZWIOWY ===KR.L/S90KVI40MAS 70KV I 28MAS -ZANIK KOSTNY TRZONOW KR.LEDZWIOWYCH Z OBNIZENIEM ICH WYSOKOSCI.ZLAMANE GORNE PLYTKI GRANICZNE TRZONOW L2 L13-ZLAMANIA PATALOGICZNE W PRZEBIEGU NOSTEOPOROZY. ZNACZNE PRZEWEZENIE PRZESTRZENI MIEDZYKREGOWYCH L4/L5. L5.S1-WIELOPOZIOMOWA DYSKOPATIA .SKLEROTYZACJA STAWOW MIEDZYKREGOWYCH L5/L5 I L5/S1 .OSTEOFITY NA KRAWEDZIACH KREGOW LEDZWIOWYCH L2 I 13 POZA TYM KR.L/S WGRANICACH NORMY. czy czka mnie operacja

Witam serdecznie,

Wynik badania uwidocznił zmiany zwyrodnieniowe pod postaciami osteofitów, czyli wyrośli kostnych, wielopoziomową dyskopatię czyli chorobę krążka międzykręgowego oraz złamania kręgów charakterystyczne w przebiegu osteoporozy. W przypadku osteoporozy zaleca się badanie densytometryczne w lokalizacji bliższego końca kości udowej oraz kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Dodatkowo warto wykonać badanie poziomu witaminy D3 - 25(OH)D3, wapnia, fosforu oraz kreatyniny i z wynikami udać się do Poradni Leczenia Osteoporozy. W przypadku dyskopatii konieczna konsultacja z lekarzem neurologiem lub neurochirurgiem celem ustalenia dalszego postępowania.

Pozdrawiam.