Interpretacja RTG kręgosłupa lędźwiowego a konieczność operacji
WYNIK BADANIA RTG KREGOSLUP LEDZWIOWY ===KR.L/S90KVI40MAS 70KV I 28MAS -ZANIK KOSTNY TRZONOW KR.LEDZWIOWYCH Z OBNIZENIEM ICH WYSOKOSCI.ZLAMANE GORNE PLYTKI GRANICZNE TRZONOW L2 L13-ZLAMANIA PATALOGICZNE W PRZEBIEGU NOSTEOPOROZY. ZNACZNE PRZEWEZENIE PRZESTRZENI MIEDZYKREGOWYCH L4/L5. L5.S1-WIELOPOZIOMOWA DYSKOPATIA .SKLEROTYZACJA STAWOW MIEDZYKREGOWYCH L5/L5 I L5/S1 .OSTEOFITY NA KRAWEDZIACH KREGOW LEDZWIOWYCH L2 I 13 POZA TYM KR.L/S WGRANICACH NORMY. czy czka mnie operacja

KOBIETA, 63 LAT ponad rok temu
Witam serdecznie,
Wynik badania uwidocznił zmiany zwyrodnieniowe pod postaciami osteofitów, czyli wyrośli kostnych, wielopoziomową dyskopatię czyli chorobę krążka międzykręgowego oraz złamania kręgów charakterystyczne w przebiegu osteoporozy. W przypadku osteoporozy zaleca się badanie densytometryczne w lokalizacji bliższego końca kości udowej oraz kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Dodatkowo warto wykonać badanie poziomu witaminy D3 - 25(OH)D3, wapnia, fosforu oraz kreatyniny i z wynikami udać się do Poradni Leczenia Osteoporozy. W przypadku dyskopatii konieczna konsultacja z lekarzem neurologiem lub neurochirurgiem celem ustalenia dalszego postępowania.
Pozdrawiam.