Interpretacja wyników badań po antybiotykoterapii

W piątek odebrałam wyniki, a do lekarza dopiero w środę, bardzo proszę o interpretację i wskazówki. Córka ma 4 lata i 2 miesiące trzy tygodnie temu skończyła antybiotyk dożylny B********* 2x750 przez 10 dni, miała zapalenie płuc, a na dodatek zauważyłam, że trochę lecą jej włosy. Podczas czesania jest ich może niewiele, ale jak jej pociągnę za włosy, to wypada od 1 do 7 niekiedy, z reguły wypadają 2 lub jeden. Od czego to może być? OB 8/25; morfologia: wbc 6.5, rbc 4.33, hgb 12.0, hct 36.4, plt 255, pct 233, mcv 84, mch 27.6, mchc 32.8, rdw 12.4, mpv 9.2, pdw 17.8, lym 56.8 %, lym 3.6, mon 5.5%, mon 0.3, gra 37.7 %, gra 2.6, próby wątrobowe alat 23, asat 52. Bierze M******** na serce - pobudzenia pochodzenia komorowego. Czy ma to jakieś znaczenie? Żelazo 68,7. Czy te wyniki mają coś wspólnego z włosami? Oraz proszę o poradę, ponieważ odkąd pamiętam, poci się, tzn. ubrana jest jak inne dzieci, a wystarczy że przebiegnie pięć razy i jest mokra. Może to jest niedobór witaminy D, ponieważ jest dużą dziewczynką. Już nie mam propozycji, bardzo proszę o odpowiedź. A do którego roku życia u dzieci jest podwyższone lym? Dziękuję bardzo.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Przedstawione wyniki morfologii krwi Pani córki są prawidłowe dla wieku i płci dziecka. Stosunek limfocytów do granulocytów na korzyść tych pierwszych występuje u dzieci do ok. 4-tego roku życia, u niektórych utrzymuje się dłużej. Nie powinno to stanowić na dzień dzisiejszy powodu do niepokoju.

W pozostałych wynikach zastanawiający jest wzrost enzymów wątrobowych - powinno się powtórzyć to badanie za pewien czas (ok. miesiąc). Przyjmowany antybiotyk zwiększa przejściowo te parametry wątrobowe jednak kontrola powinna być przeprowadzona. Poziom żelaza jest niski, ale prawidłowy.

Myślę, że wypadanie włosów jest związane z osłabieniem po infekcji i leczeniu - jeśli nie ustąpi po pewnym czasie należy zgłosić się do lekarza w celu wykonania dodatkowych badań. Na dzień dzisiejszy nie ma powodu do niepokoju.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.