Interpretacja wyników badań - proklatyna z MTC

Witam, 4 lata temu urodziłam córeczkę, rok była karmiona piersią. Miesiąc temu ginekolog stwierdził u mnie mlekotok i zleciła badania w 25 dniu, licząc od 1 dnia miesiączki. Oto wyniki moich badań. Prolaktyna z MTC godz. 0 h 9,09 ng/ml, godz. 1 h 326,67 ng/ml. Immunochemia FT4 21,6 pmol/L, TSH 2,16 uIU/ml, progesteron 13,27 ng/ml. Proszę o pomoc w inerpretacji. Lekarz zalecił mi brać 1 tabletkę przez tydzień b********, a po tygodniu 2, 1 rano i 1 wieczorem do 2 miesiąca ciąży, oraz luteinę miedzy 16-25 dnia cyklu dopochwowo po 2 rano i 2 wieczorem do zajścia w ciążę. Od 3 tygodni biorę sam b******** i źle się czuję. Jestem trochę śpiąca, zmęczona, nic mi się nie chce i jest mi niedobrze. Czy muszę brać jeszcze luteinę, jeśli mój progesteron jest w normie?.Nigdy nie brałam żadnych hormonów. Pierwsza ciąża fizjologiczna. Przed ciążą moja miesiączka trwała 7 dni, po ciąży około 4-5 dni, ala zawsze mam regularnie co 28 dni. Teraz boję się, że całkowicie mi się wszystko rozleguluje. Jescze raz proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Na podstawie badań można u Pani rozpoznać hiperprolaktynemię czynnościową. To stan, w którym pod wpływem bodźców normalnie zwiększających poziom tego hormonu (np. stresu), przysadka produkuje nadmierną ilość prolaktyny. Stąd mlekotok. Hiperprolaktynemia może niestety powodować trudności w zajściu w ciążę oraz przedwczesny zanik ciałka żółtego (produkuje progesteron). Zastosowane leczenie powinno zmniejszyć te dolegliwości.

Przyjmowany przez Panią lek może powodować opisywane dolegliwości. Jeżeli w niedługim czasie nie ustąpią, proponuję zgłosić się do swojego lekarza. Być może zamiana preparatu na inny zmniejszy działania niepożądane. Jednak nie wolno rezygnować z leczenia.

Poziom progesteronu rzeczywiście jest w normie. Jednak ze względu na hiperprolaktynemię i fakt, że stara się Pani o dziecko warto stosować luteinę. To preparat progesteronu - hormonu niezbędnego do podtrzymania ciąży. Nie powinien wywoływać działań nieporządanych, natomiast uchroni przed ewentualnymi powikłaniami i wpłynie korzystnie na ciążę. Przyjmowany według zaleceń lekarza nie rozreguluje cyklu. Podaje się go wtedy, kiedy naturalnie rośnie stężenie progesteronu. Zaburzenia miesiączkowania mogą być spowodowane hiperprolaktynemią.

Poziom TSH i fT4 jest w normie.