Interpretacja wyników badania dopplerowskiego

Proszę o interpretacje wynikow usg-DOPPLER ŻYŁ LEWEJ KOŃCZYNY DOLNEJ.Żyła odpiszczelowa i odstrzałkowa prawidłowej średnicy.Aparat zastawkowy sprawny.Niewielkie żylaki na tlno-przyśrodkowej powierzchni dolnej połowy goleni.W świetle żylaków nie znaleziono skrzeplin.Ściany żylaków bez zmian zapalnych.Niesprawny perforator bezpośredni,7cm nad kostką przyśrodkową.Żyły układu głębokiego i zatoki żylne mięśni łydki o prawidłowej morfologi.Przepływy w normie.Dodam że puchną mi obie nogi przy kostkach.

Lek. Ewa Janus Radiolog, Szczecin

Witam,

przyczyną opisanych niewielkich żylaków może być niewydolny perforator, co w efekcie może powodować opuchnięcie nóg. Cały wynik może sugerować początkowe stadium niewydolności żył. W pana przypadku można pomyśleć o usunięciu niesprawnego perforatora, żeby nie dopuścić do dalszego nasilania się zmian. Póki co zalecane są podkolanówki uciskowe (zmniejszające opuchliznę), których stopień ucisku dobiera lekarz.

Pozdrawiam