Interpretacja wyników badania w kierunku cytomegalii u miesięcznego dziecka

Witam! Prosiłbym o pomoc w wyjaśnieniu, interpretacji wyników badań dziecka przeprowadzonych w pierwszym miesiącu życia: Cytomegalowirus (CMW) (ICD-9:F23) Przeciwciała w kl. IgM 0,190 S/CO Cytomegalowirus (CMW) (ICD-9:F19) Przeciwciała w kl. IgG 1102,0 U/ml Badania przeprowadzono testerem firmy Roche. Gdzie w Warszawie państwowo lub prywatnie można udać się na ewentualną poradę, objęcie leczeniem? Dziękuję za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!

Ważne, aby przedstawić kontekst wykonania powyższych badań - czy były jakieś niepokojące objawy, czy matka dziecka chorowała w ciąży na ostrą infekcję cytomegalowirusem.

Infekcje wrodzone występują w przypadku 30 - 40% pierwotnych zakażeń ciężarnych, a jedynie 1% noworodków rodzi się z cytomegalią wrodzoną. Objawy cytomegalii to opóźnienie wzrostu wewnątrzmacicznego, żółtaczka, powiększenie śledziony i wątroby, małopłytkowość, zapalenie płuc, mogą wystąpić też zwapnienia śródczaszkowe, zapaleniem siatkówki i naczyniówki, głuchota.

Wykrycie u noworodka swoistych przeciwciał w klasie IgM i IgG wskazuje na zakażenie wewnątrzmaciczne, a wykrycie tylko przeciwciał IgG, nawet w wysokim mianie, może świadczyć o biernym ich przeniknięciu przez łożysko od matki, natomiast narastanie miana przesądza o zakażeniu wewnątrzmacicznym.
W przypadku wyników przytoczonych przez Pana nie wskazano obecności świeżego zakażenia - przeciwciała klasy IgM są ujemne. Występuje natomiast wysokie miano przeciwciał IgG - które mogły przejść przez łożysko od matki. W razie niepokojących objawów można powtórzyć badania i sprawdzić , czy miano przeciwciał narasta. Wynik należy skonsultować z pediatrą.
Pozdrawiam serdecznie!