Interpretacja wyniku badania eeg

Wiek:16 lat i 9 miesiecy, kobieta. Rozpoznanie: stan po urazie głowy, stan po utracie przytomności. Opis badania: zapis wykonany w czuwaniu, czynność podstawowa mózgu prawidłowa, dominuje rytm alfa 8-9 Hz, w odpr. czołowo-centr. rejestruje się poj. synchroniczne fale ostre o ampl. do 80 uV z zaznaczoną propagacją zmian, RZ zaznacza się HW i FS nie zmieniają zapisu. Zapis nieprawidłowy. Proszę o interpretację badania.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

W przypadku urazu głowy z utratą przytomności najważniejsze jest wykluczenie występowania zmian pourazowych mózgu, a w tym celu należy przede wszystkim wykonać badanie tomografii komputerowej głowy z oknem kostnym. Przedstawiony przez Panią opis badania EEG wskazuje na występowaniu średniego stopnia zaburzeń. Aby dokładniej zinterpretować badanie EEG, konieczna jest wiedza o dolegliwościach zgłaszanych przez pacjenta – a głównie, czy po urazie głowy zaczęły występować napady padaczkowe drgawkowe lub np. krótkie, kilkusekundowe „wyłączenia”, które mogą też być napadami padaczkowymi typu nieświadomości. Jeśli takie objawy nie występują, to sam nieprawidłowy zapis EEG nie powoduje konieczności przyjmowania leków przeciwpadaczkowych.