Interpretacja wyniku badania eeg

Wiek:16 lat i 9 miesiecy, kobieta. Rozpoznanie: stan po urazie głowy, stan po utracie przytomności. Opis badania: zapis wykonany w czuwaniu, czynność podstawowa mózgu prawidłowa, dominuje rytm alfa 8-9 Hz, w odpr. czołowo-centr. rejestruje się poj. synchroniczne fale ostre o ampl. do 80 uV z zaznaczoną propagacją zmian, RZ zaznacza się HW i FS nie zmieniają zapisu. Zapis nieprawidłowy. Proszę o interpretację badania.

ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

W przypadku urazu głowy z utratą przytomności najważniejsze jest wykluczenie występowania zmian pourazowych mózgu, a w tym celu należy przede wszystkim wykonać badanie tomografii komputerowej głowy z oknem kostnym. Przedstawiony przez Panią opis badania EEG wskazuje na występowaniu średniego stopnia zaburzeń. Aby dokładniej zinterpretować badanie EEG, konieczna jest wiedza o dolegliwościach zgłaszanych przez pacjenta – a głównie, czy po urazie głowy zaczęły występować napady padaczkowe drgawkowe lub np. krótkie, kilkusekundowe „wyłączenia”, które mogą też być napadami padaczkowymi typu nieświadomości. Jeśli takie objawy nie występują, to sam nieprawidłowy zapis EEG nie powoduje konieczności przyjmowania leków przeciwpadaczkowych.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Interpretacja wyniku badania EEG

Proszę o FACHOWĄ interpretację wyników EEG. Badanie wykonano w związku z postawioną diagnozą: Obs. OUN. Czy nastąpiło pogorszenie, biorąc pod uwagę wynik 1 i 2 badania EEG? 1) BADANIE: Zapis na pograniczu normy. Brak ewidentnych cech napadowych i ogniskowych. 2) BADANIE: Badanie wykonano w czuwaniu, pod koniec pacjent senny. W czuwaniu: Zapis zróżnicowany przestrzennie. Czynność podstawowa w okolicy ciemieniowo-potylicznej składa się z fal alfa 9-10 Hz o ampl. do 50 oV. RZ jest wyrażona. W okolicach czołowych dominuje niskonapięciowa czynność beta. W okolicach skroniowo-centralnych obustronnie widoczne są pojedyncze i grupy fal theta 6-7 Hz niewyróżniające się amplitudą z czynności podstawowej, narastające w HW przez usta. FS bez istotnego wpływu na zapis. W HW przez nos pacjent senny. Cechy bioelektryczne senności są wyrażone. WNIOSEK: Zapis z dyskretnymi cechami nieprawidłowymi pod postacią fal theta 6-7 Hz w okolicach skroniowo-centralnych obustronnie.

MĘŻCZYZNA, 38 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Niestety w drugim badaniu wykazano cechy nieprawidłowe - co zapisano we wnioskach. Fale Theta u osoby dorosłej w stanie czuwania mogą występować w prawidłowym zapisie EEG, ale w tym wypadku prawdopodobnie ich liczba jest za wysoka, co może świadczyć o patologii. Natomiast wszystko zależy jeszcze od tego czy występują objawy chorobowe. Z tego powodu jest konieczna wizyta u neurologa, który po zbadaniu i dokładnym zebraniu wywiadu będzie w stanie określić dalsze postępowanie. Sam nieprawidłowy zapis EEG nie musi świadczyć o chorobie.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Interpretacja wyników badania EEG

Proszę o interpretację badania EEG; zapis spoczynkowy zróżnicowany przestrzenie złożony w odpr.ciemieniowo - potylicznych z symetrycznej, regularnej czynności alfa ok.9 Hz o ampl.do 30 uV zdomieszką fal beta .Poj.wyładowania fal theta ok.6Hz. o wyższej od tła ampl. w odpr. czołowo centralnych.RZ obecna.W czasie i po FS i po HW zarejestrowano liczne uogólnione lub w okol. przednio i środkowo-skroniowych serii i grup fal theta ok.4-5HZ o wyższej od tła ampl. Po HW obniżony stan czuwania.
ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty