Interpretacja wyniku badania w kierunku Helicobacter pyroli

Witam, Proszę o interpretację wyniku badania w kierunku Helicobacter Pyroli. Miałam pobieraną krew. IgA - 13 U/ml ( wynik to górna granica wyniku wątpliwego, dla którego przewidziano zakres 10-13 U/ml). IgG 4 U/ml (poniżej 10 U/ml wynik ujemny). Co oznacza, ze wynik jest wątpliwy? Czy należy powtórzyć badanie? Jeśli tak, to po jakim czasie? Dziękuję i pozdrawiam, Marta

Witam! Oznaczanie poziomu przeciwciał w ramach diagnostyki zakażenia H.pylori nie ma większego sensu, ponieważ nie odpowiada na pytanie, czy w danym momencie mamy do czynienia z zakażeniem. Przydatne są testy: ureazowy (wykonywany na wycinku pobranym podczas gastroskopii), wykrywanie antygenu H.pylori w kale oraz test oddechowy (wykonywany w niektórych ośrodkach). Nie ma potrzeby powtarzać tego badania.