Interpretacja wyniku RTG klatki piersiowej a powody do niepokoju

Proszę o interpretację wyniku RTG klatki piersiowej. pola płucne bez zmian ogniskowych. W polach dolnych utrwalone zmiany zrębowe. Kąty p-ż wolne. Serce powiększone w wymiarze poprzecznym. Aorta wydłużona. Czy jest powód do niepokoju? trzeba wykonać dalsze badania?

Powodu do niepokoju niestety są. Wydłużona aorta (jeśli nie jest wrodzona ) to najczęściej oznaka miażdżycy. Powiększona sylwetka serca tez nie jest niczym dobrym, może wskazywać na szereg rożnych chorób a w połączeniu ze zmianami zrębowymi pozwala podejrzewać przerost prawej komory w wyniku nadciśnienia płucnego. Proponuje udać się z tym wynikiem do Pani lekarza celem dalszej diagnostyki.