Interpretacje badania TK trzonów kręgosłupa
Dzień dobry. Proszę o interpretację opisu TK:Wysokość trzonów kręgów zachowana. Zniesiona lordoza szyjna z nieco kyfotycznym ustawieniem kręgosłupa szyjnego. Na poziomie C5/C6-tylne uwypuklenie tarczy międzykręgowej spłyca przestrzeń płynową przedrdzeniową. Na poziomie C6/C7-tylne uwypuklenie tarczy międzykręgowej spłyca przestrzeń płynową przedrdzeniową. Na pozostałych poziomach przestrzeń płynowa przedrdzeniowa zwężona,co spowodowane jest kyfotycznym ustawieniem kręgosłupa szyjnego.

KOBIETA, 39 LAT ponad rok temu
Lek. Tomasz Budlewski
79 poziom zaufania
A jakie są objawy? Czy występują jakieś choroby przewlekłe? Proszę koniecznie udać się do lekarza zlecającego powyższe badań
Badanie TK jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog, ortopeda lub neurochirurg.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja. A podstawą rehabilitacji są odpowiednio dobrane ćwiczenia, których zadaniem jest wzmocnienie mięśni trzymających kręgosłup, tak aby zmiany w obrębie kręgosłupa nie narastały.
Leczenie może również obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnątrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne