Jak bezpiecznie współżyć w starszym wieku?

Dzien dobry. Bardzo chciałabym zapytać, i otrzymać odpowiedź o stosunkach seksualnych, zabezpieczeniu, i ciaży osob starszych, a dokladnie już po 40 i 60 . Mam jakiś nienormalny strach przed tym wspolżyciam! Chyba że ja nie miałam tego już dużo lat, i w ogole w życiu tego miałam nie wiele.., wiem że to chyba cos nie normalnego że kobieta w tym wieku juz po 40 jeszcze nigdy nie miala męża, normalnego zwiazku, o to pyta, i w ogole ma strach...Nawet podczas rozmowy ze swoim lekarzem zostałam wyśmiana, że ja jestem o tyle z starszym mężczyzną!! , choc nic wspolnego i planujemy, poprostu jest to bardzo miły, i spokojny, meżczyna.. czasami widujemy sie i koniec! No i oczywiscie mam ja czasami te myśli, potrzeby, o tych sprawach,.. jeszcze nigdy tego nie mielismy, i razem nie spalismy! To chyba że ja mam tu ten strach przed tym wspołżyciam, i pierwszym razem po tyle latach, już nawet niewiem wiele latach! Choc czasami cos i czytałam, ogladałam, o tych zwiazkach, zabezpieczeniu,, ale tu cos innego nie mam nic stalego i.. td,,, Znalazłam tylko na forach dużo rożnych pytan, mitow, o tym zabezpieczeniu, meżczyznach w tym wieku, że to chyba juz koniec!... i...tak nie zrozumiałam co ja mam robic! Wiem że kobieta w tym wieku, (moim wieku!) ma jeszcze szansa na zajscie w ciaże (choc ja i mam już corke) i już tego nie planujemy! A czy meżczyzna w tym wieku może jeszcze odbyc stosunek seksualny, zaplodnic? I jak ja mam do tego przygotować się? Dodam jeszcze raz że to nie jest mój mąż, razem nie mieszkamy i nie planujemy, poprostu fajnie się obcuje, widzimy się na spacer, porozmawiac, i koniec! No i oczywiscie i chciałabym to znow miec, sprobowac, chyba to nic złego?
KOBIETA, 45 LAT 2 tygodnie temu

Dzień dobry,

Prawda jest,że po 40 roku życia Pani płodność się zmniejszyła ,ponieważ jest to czas kiedy pojawiają się pierwsze oznaki menopauzy. Wszystko to też może wpływać na Pani libido i na chęć podjęcia współżycia.

Choć płodność jest obniżona to istnieje dalej ryzyko zajścia w ciążę. Według niektórych danych nawet kobiety dwa lata po ustaniu miesiączkowania zachodziły w ciążę.

Dlatego należy stosować antykoncepcję.

Jakie są metody antykoncepcji?

- hormonalne (tabletki dwuskładnikowe);

-niehormonalne (niehormalna wkładka antykoncepcyjna,prezerwatywa,kapturek naszyjkowy );

Wybór odpowiedniej antykoncepcji powinien zależeć od Pani stanu zdrowia, preferencji ,aktywności seksualnej oraz cyklu miesięcznego.

Taki wybór powinien być szczegółowo omówiony z lekarzem ginekologiem lub położna. Jeśli lekarz panią wyśmiewa to proszę jak najszybciej zmienić lekarza. Jest wielu wspaniałych specjalistów,którzy będą wspierać Panią w wyborze i nie będą w żaden sposób komentować Pani życia.

Pani partner jeśli nie ma badań odnośnie niepłodności to dalej z dużym prawdopodobieństwem mógłby Panią zapłodnić.

Proszę korzystać z życia. Ma Pani piękny wiek,który pozwala skupić się na własnych potrzebach.

Przed pierwszym stosunkiem warto zakupić odpowiednie lubrykanty,najlepiej na bazie wody. Warto też pomyśleć o gadżetach,które mogą urozmaicić stosunek płciowy z Pani partnerem.

Warto również zagłębić się w tematykę seksuologii.

Jest wiele ciekawych książek na temat seksuologii, m.in:

"Kobiety, które pragną więcej. Życie seksualne Polek"

Jeśli będzie miała Pani więcej pytań,to zapraszam na mojego Instagrama:

https://www.instagram.com/abczdrowie_polozna?igsh=eHIxOHNjOGc3aGd3

Powodzenia

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska