Jak długo będą utrzymywać się luźne stolce?

Dzień dobry, 4 miesiące temu uległem małemu wypadkowi (zranienie ręki), który wymagał szycia. Z powodu stanu zapalnego przez dwa tygodnie przyjmowałem Augumentin 500 mg (pierwsze 7 dni), a następnie w dawce 875 mg. Zaraz po antybiotykoterapii byłem zmuszony przyjmować tez przez tydzień DicloDuo Combi z powodu rwy kulszowej. Doprowadziło to do rozstroju żołądka (intensywne biegunki). Gastrolog przepisał mi Xifaxan oraz Vivomixx w najwyższej dostępnej dawce, które przyjmowałem zgodnie z zaleceniami. W badaniach kału wykonanych przed rozpoczęciem brania xifaxanu otrzymałem pozytywny wynik antygenu GDH (toksyna C. Difficile ujemna) oraz pozytywny w kierunku bakterii Aeromonas Veronii. Po terapii xifaxanem i vivomixxem biegunki ustąpiły, jednak z powodu pozytywnych badań na Aeromonas przez kolejne 10 dni brałem zgodnie z zaleceniami Gastrologa Metronidazol, Cipronex oraz Enterol. Od zakończenia antybiotykoterapii minęły 3 tygodnie, teraz przez kolejne 3 tygodnie mam przyjmować Vivomixx 225. Luźne stolce o jasnym kolorze (jasny brąz/ciemnopomarańczowy) utrzymują się przez cały czas bez żadnej reguły (jednego dnia stolec jest normalny, drugiego całkowicie wodnisty), jednak nie częstsze niż 1-3 dziennie. Nie zauważyłem tez żeby dieta miała na to jakiś szczególny wpływ. Czy powinienem się tym martwić, czy może to normalna reakcja organizmu na taką terapię i luźne / wodniste stolce mogą się utrzymywać jeszcze pare tygodni?
MĘŻCZYZNA, 23 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Luźny stolec, krew w stolcu

Witam, Od dłuższego czasu (około 10 miesięcy) mam problemy z wypróżnianiem się. Załatwiam się średnio 2-3 razy dziennie. Rano (po pierwszym wypróżnieniu) często mam uczucie niepełnego wypróżnienia się- wtedy zawszę piję kawę i korzystam jeszcze raz z toalety. Pojawia się  także krew stolcu (który zazwyczaj jest luźny). Krew jest koloru jasno czerwonego/żywo czerwonego. Zdarzało się też (tylko kilka razy), że krew pojawiała się bez stolca (przy oddawaniu moczu zauważałam wewnątrz muszli kropelki krwi). Przy częstszym załatwianiu się zdarza się, że boli mnie w okolicy odbytu, co powoduję, że wstrzymuję stolec przez lęk związany z bólem. Byłam u lekarza rodzinnego. Miałam zrobione badanie per rectum, lekarz nie zauważył żadnych guzków czy innych zmian, powiedział, że krew stolcu może być objawem częstego wypróżniania się związanego ze złą dietą. Zakazał mi jedzenia białego chleba i ogólnie rzeczy ciężkostrawnych, przepisał także tabletki na regulacje trawienia, które nic nie pomogły. Krew w stolcu raz jest widoczna prawie codziennie przez parę dni, raz nie widzę jej zupełnie na parę miesięcy. Ze swoich obserwacji dodam, że jak zrezygnowałam całkowicie z białego chleba, to czułam się o wiele lepiej i przez ten czas nie widziałam krwi w stolcu, często też moj tryb wypróżniania ograniczał się  do jednego, góra dwa razy dziennie. Na koniec zaznaczę, że jestem wegetarianką od około 12 lat, jednak nie zawsze udaję mi się odżywiać zdrowo + mam siedzący tryb pracy. Nie jestem otyła, ani chuda. Wagę mam w normie (1,55 cm 48 kg, mam 23 lata). Podejrzewam jednak u siebie anemię, jestem dosyć blada, mam podkrążone oczy. Zamierzam znowu iść do lekarza rodzinnego i chciałabym się upewnić u Państwa, czy przy takich objawach powinnam się upierać o skierowanie do proktologa, bądź innego specjalisty. Czytałam, że lekarze często bagatelizują sprawę.
23 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Leczenie luźnych stolców

Witam. mam tendencje do luznych stolców, ciezko sie obyc bez loperamidu. Morfologia, mocz, crp, alt, asp, fosfataza cholinesteraza amylaza lipaza, lipidogram, cukier, kreatynina, proteinogram, gastroskopia, kolonoskopia, pasz jelita cienkiego, inr attp, fibrynogen antyrombina III, posiew kalu wszystko w normie. Przepisany duspatalin retard w podejrzeniu jelita wrazliwego nasilil objawy blonnik witalny zalecany na oczyszczenie jelit z toksyn powoduje biegunki. Gdzie szukac przyczyny? pozdrawiam
KOBIETA, 44 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty