Jak długo mogą trwać objawy somatyczne przy nerwicy? [PORADA EKSPERTA]

Bóle w klatce piersiowej od 7 miesięcy. Witam. Ile mogą trwać objawy nerwicy somatyczne ? Od 7 miesięcy, odczuwam bóle w klatce piersiowej po lewej stronie. Do tego, często szybko bije mi serce i mam jakby, takie przeskoki. Serce bije normalnie, za chwilę jakby się zatrzymuje na sekundę i uderza mocno, zaraz wraca do normalnego rytmu. Miałam wiele badań: Ekg, echo serca 2 razy, echo serca 3d z funkcją doplera, doplera tętnić szyjnych, doplera kończyn dolnych, test wysiłkowy, morfologia, glukoza, lipidogram, badania z krwi na serce, troponina Ck Mb itp Wszystkie wyniki mam dobre. Do tego rtg kregoslupa w którym wyszło lekkie skrzywienie odcinka piersiowego o 9% i skrzywienie kręgosłupa szyjnego. Z czego, są te bóle w klatce? Mam je codziennie, nasilaja się bardziej przy siedzeniu i gdy nagle się pochyle, są też przy chodzeniu czy wykonywaniu różnych czynności, potrafi boleć cały dzień i czasami ale rzadko w nocy. Dodam że jestem osobą dość nerwowa, która bierze wszystko do siebie. I miałam w życiu naprawdę dużo stresu. Chodzę od 6 miesięcy na terapię do psychologa raz w tyg ale bóle są ciągle i nie chcą odpuścić. Co mam zrobić? Nie czuje się jakoś depresyjnje, czasami mam lęki ale to przez te bóle. Czy jest to możliwe że od nerwicy tak długo boli ? Ciągle się boje że to od serca, że jestem chora na serce. Mam 23 lata, a moje życie jest ostatnio jak starej chorej osoby. Mimio tego że wszyscy lekarze kardiolodzy mówią mi że jestem zdrowa, a ja ciągle boję się że coś przeoczyli.
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Szanowna Pani,

zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty