Jak długo mogą jeszcze utrzymywać się te objawy?

Witam, mam pytanie otóż mniej więcej pół roku temu zachorowałem na nerwicę lękowa typowe objawy, ataki paniki myśl o śmierci o zawale, uciski i odczuwalne tętno w skroniach źle samopoczucie piski w uszach, potem to minęło i zaczęło się kołatanie serca utrzymujący się wysoki puls i ciśnienie bóle w klatce piersiowej i plecach, kazde wyjście z domu to była katorga, chodziłem na terapię która bardzo wiele mi dała. Ale mam jeden problem, nie wszystkie objawy somatyczne mi zniknęły tzn. mam czasami kołatania serca uciski w klatce piersiowej ( bardzo rzadko) bóle glowy. Jak długo może mi się to jeszcze utrzymywać dodam że miałem robione echo serca holtera a zwykle EKG nie zlicze ile razy miałem robione a w dalszym ciągu odczuwam w całym ciele jak serce bije wyjechałem do Anglii i te objawy utrudniają mi normalne funkcjonowanie. Z góry dziękuję za odpowiedź
MĘŻCZYZNA, 23 LAT ponad rok temu

Nerwica - kiedy warto udać się do specjalisty?

Witam Pana,

reakcje fizjologiczne, emocjonalne towarzyszą nam w różnych sytuacjach, w życiu codziennym, w wyniku pobudzenia układu współczulnego. Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne, zdrowy styl życia, ćwiczenia fizyczne, trzeba zrównoważyć ilość pracy i odpoczynku, sen jest naturalną relaksacją.
Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty