Progesteron w ciąży długość stosowania

Dzień dobry, mam wątpliwości i chodzi o progesteron w ciąży. Jestem w ciąży - 10 t.4d. Pierwsze badanie miało miejsce w 7t. 6d. - wiek ciąży wg USG był zgodny z ostatnim terminem miesiączki. W 8t. 6d. wystąpiło plamienie. Badanie lekarskie i USG nie wykazało nieprawidłowości. Wg USG wiek ciąży wyniósł wtedy 9t. 4d. Od wystąpienia plamienia przyjmuję progesteron w ciąży, tj. luteinę 2 tabletki po 50mg x 2 dziennie. Plamienia oczywiście ustąpiły praktycznie po 1 dniu. W 9 dniu przyjmowania luteiny wykonałam badanie krwi i pomimo progesteron po ok. 2-3 godzinach od podania wyniósł 32,82 ng/ml. Proszę o konsultację, jak długo powinnam przyjmować progesteron w ciąży (czy do końca 14t.c., czy dłużej), czy mogę zmniejszyć dawkę? jeśli tak to ile powinna wynosić mniejsza ilość jeśli chodzi o progesteron w ciąży.

Witam serdecznie!
Wystąpienie plamienia w pierwszym trymestrze ciąży najczęściej spowodowane jest niedomogą ciałka żółtego, inaczej zwaną niedomogą lutealną. Z tego powodu u większości pacjentek zaleca się podawanie syntetycznego progesteronu. Tak też było w Pani przypadku. Wykonane badanie krwi nie jest do końca miarodajne, gdyż zostało wykonane w trakcie suplementacji hormonu. Istnieje zatem wysokie prawdopodobieństwo, iż po odstawieniu luteiny poziom ten gwałtownie spadnie.
Suplementacja luteiny zalecana jest do końca pierwszego trymestru ciąży. W niektórych przypadkach wskazana jest kontynuacja leczenia w drugim a nawet 3 trymestrze ciąży. Wszystko zależy jednak od dotychczasowego wywiadu położniczego oraz obecnej Pani kondycji. Niestety nie mam możliwości przeprowadzenia badania ani zadania Pani pytań szczegółowych, dlatego nie mogę Pani udzielić właściwej odpowiedzi. W obecnej sytuacji najlepiej będzie skonsultować się ze swoim ginekologiem. Zakładam, że jeszcze nie wykonała Pani pierwszego obowiązkowego badania USG. Będzie to odpowiedni moment na rozmowę z lekarzem. Do tej pory proszę przyjmować preparat zgodnie z ustaleniami.
Pozdrawiam