Jak długo w organizmie utrzymuje się dziurawiec?

Witam, Czy po zażywaniu dziurawca w tabletkach kilka dni, można po 24 od ostatniej dawki spożywać alkohol czy dalej się on utrzymuje w organizmie? Czy bardziej nie wolno łączyć dziurawca i alkoholu naraz?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

dziurawiec, tak jak i inne produkty ziołowe ma wiele zastosowań w leczeniu organizmu. Najczęściej stosuje się go jako środek łagodzący stres, depresję i bezsenność. Posiada on także pozytywne działanie trawienne i rozkurczające.

Spożywanie alkoholu, łącząc go z dziurawcem, jest w teorii szkodliwe, ponieważ wysokoprocentowy alkohol potrafi nasilić skutki uboczne stosowania tego środka. Chodzi tutaj konkretnie o zawroty głowy, uczucie senności i problemy z koncentracją. Na rynku istnieją jednak nalewki z dziurawca, stosowane w leczeniu stanów depresyjnych i nerwicowych.

Ciężko odpowiedzieć na pytanie dotyczące czasu utrzymywania się dziurawca w organizmie. Należałoby przy tym wiedzieć, jak duża dawka była przyjmowana i jak często. Aktywność niektórych enzymów trawiennych znajdujących się w wątrobie, których aktywność jest zależna od przyjmowania dziurawca, powraca do stałego poziomu po około jednym tygodniu.

W odniesieniu do spożycia naprawdę niedużej dawki alkoholu, najprawdopodobniej nie powinny wystąpić żadne negatywne efekty.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym działania ziela dziurawca:

https://portal.abczdrowie.pl/dziurawiec-zwyczajny-opis-schorzenia-zoladka-kamica-stres

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.