Jak zażywać dziurawiec?

Witam! Mam 2 krótkie pytania: 1. Jakie badania pod kątem somatycznym (m. in. poznać przyczyny) powinienem wykonać jeśli podejrzewam u siebie depresje z agorafobią? 2. Dziurawiec - we wszystkich źródłach (medycznych, opracowaniach naukowych, randomizowanych badaniach) jest napisane, że powinno się leczyć dziurawcem w dawce 3 razy dziennie po 300 mg, ale nigdzie nie mogę znaleźć przelicznika ile to jest w ml. Kupiłem nalewkę i teraz nie wiem ile to jest te 300 mg w ml. Lepiej nalewkę czy kapsułki? Jak to jest z tą tyraminą? Tylko u Państwa natknąłem się na informacje, że dziurawiec działają jak Mao i nie wolno jeść niektórych produktów. W wielu źródłach pisało, że pomimo iż dziurawiec działa jak Mao (choć to tylko przypuszczenia, bo do końca nie jest poznany mechanizm działania) to jednak można jeść wszystko dowolni (dane były oparte na badaniach naukowych). A jeżeli już ktoś stosuje dziurawiec to czy są jakieś badania, które mogą stwierdzić podwyższony poziom tyraminy i uchronić przed reakcją tyraminową? I ostatnia kwestia, czy jest zagrożenie uzależniania od alkoholu bądź przekroczenia jego fizjologicznej dawki? Z góry dziękuje!

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Zaburzenia lękowe i depresyjne różnicuje się nie tylko z zaburzeniami somatycznymi, ale i psychicznymi. Nie ma badań laboratoryjnych pozwalających rozpoznawać zaburzenia depresyjne lub lękowe. Psychiatra powinien zlecić Panu podstawowe badania krwi (morfologia, elektrolity, enzymy wątrobowe) aby wykluczyć przeciwskazania do stosowania leków przeciwdepresyjnych.

Lęk może natomiast towarzyszyć licznym  zaburzeniom somatycznym, jak np. wada zastawki, hypoglikemia, nadczynność tarczycy, tężyczka, guz chromochłonny nadnerczy. Dlatego wskazane może być: oznaczenie poziomu TSH i hormonów tarczycy, poziomu glukozy, wapnia, katecholamin oraz wykonanie EKG i EEG. Lekarz rodzinny, na podstawie osobistego badania może zlecić Panu potrzebne badania dodatkowe i konsultacje specjalistyczne.

Odnosząc się natomiast do Pana pytań zwiazanych z leczeniem preparatami dziurawca:
-wykazano aktywność ziela dziurawca polegającą na hamowaniu monooaminooksydazy. Początkowo przypisywano temu podstawowe znaczenie, jesli chodzi o działanie przeciwdepresyjne. Jest to niewielka aktywność, jednak osoby, które decydowałyby się na  zbieranie ziela dziurawca i samodzielne sporządzanie naparów, powinny wziąć pod uwagę to działanie.
Stosując preparaty dziurawca dostępne w aptekach, należy kierować się ulotką załączoną przez prodcenta preparatu.
Uwaga ta odnosi się również do jego dawkowania;
-porównywanie skuteczności preparatów przekracza możliwości naszego serwisu;
-nie ma możliwości oznaczenia poziomu tyraminy;
-nalewki z ziela dziurawca zawierają wysokoprocentowy alkohol (60-70%).

Za picie ryzykowne alkoholu uznaje się spożywanie codziennie porcji 40-60 g czystego alkoholu dziennie. Przy nalewce 60% jest   to więc 100 g dziennie (cała butelka stugramowa).

Z pozdrowieniami