Czy dziurawiec może powodować niepokój wewnętrzny?

Dzień dobry!

Jestem od listopada pod opieką neurologa względem nerwicy lękowej. Brałam różne lekarstwa, ale zamiast mi pomóc, tylko powodowały skutki uboczne, np. trzęsłam się, kręciło mi się w głowie i miałam arytmię serca. Od 3 tygodni nie biorę żadnego chemicznego lekarstwa, tylko Baldrian. Teraz będąc u neurologa, dostałam dziurawiec i biorąc go przez tydzień, niestety, zauważyłam, że zamiast mnie uspokajać, powoduje wewnętrzny niepokój, i dostałam przy tym jeszcze swędzenia skóry. Chciałam zapytać, czy taka reakcja odwrotna jest możliwa, jeżeli to zioło właśnie stosuje się przy takich dolegliwościach, jakie ja mam, a u mnie przynosi odwrotny skutek? Proszę mi poradzić, co powinnam w takim wypadku zrobić?

Pozdrawiam bardzo serdecznie i czekam na odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Szanowna Pani!

Podstawową metodą leczenia zaburzeń nerwicowych jest psychoterapia. Jest to metoda całkowicie bezpieczna i bardzo skuteczna w leczeniu tego typu zaburzeń.

Jeśli jednak nie może Pani zastosować tej metody leczenia, polecam Pani wizytę u psychiatry, a nie neurologa. Psychiatra powinien dobrać Pani odpowiedni preparat przeciwdepresyjny. Obecnie stosuje się głównie leki nowej generacji pozbawione wielu działań ubocznych.

Przyjmowana przez Panią wcześniej amitryptylina jest lekiem starej generacji, obciążonym ryzykiem wielu działań ubocznych i wpływającym niekorzystnie na układ krążenia. Z kolei preparaty kozłka lekarskiego (waleriana, bełdan) działają wyłącznie uspokajająco, nie wpływają więc na przyczynę Pani problemów.

Dziurawiec zwyczajny wywiera działanie przeciwdepresyjne i przeciwlękowe, jeśli jest stosowany w odpowiedniej dawce i pod postacią wyciagów alkoholowych. Jego działaniem ubocznym może być niepokój oraz świąd skóry. Obecne objawy mogą jednak wynikać przede wszystkim z nieskuteczności preparatu. Polecam więc Pani konsultację u lekarza psychiatry oraz u psychoterapeuty.

Na temat właściwości ziela dziurawca, jego zastosowania oraz działań ubocznych, a także na temat nerwicy może Pani przeczytać w naszym portalu:

http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-depresji-dziurawiec,

Z pozdrowieniami