Moje pytania na temat depresji

Witam! Mam pytania: 1. Jakie badania (oczywiście pod kątem somatycznym) powinienem wykonać jeśli podejrzewam u siebie silną depresję z lękami? Przy jakich schorzeniach somatycznych (które organicznie, a nie psychogennie wywołują depresję) występuje ta choroba? Czy muszę "być" w trakcie depresji, aby poddać się danym badaniom, by były one obiektywne i wykryły ewentualne nieprawidłowości? Pytam, ponieważ wiele badań jak wiadomo jest na zapisy, kolejki itp. Jakie przyczyny somatyczne mają dobre rokowania, a jakie nie?

2. Jaki jest mechanizm osi "zła" (mój żargon; czyli podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowo-limbiczno-hipokamp) na patomechaznim depresji i jakie ta przyczyna (jakimi badaniami można ją wykryć) depresji ma rokowania (czy w procesie leczenia lub po nim wystepują nawroty, czy jest lekooporna itp.) w ocenie praktyków i teoretyków? Czy są jakieś dodatkowe przesłanki (objawy psychiczne, fizyczne w obrazie depresji), że to właśnie nieaktywność spowodowana stresem tej osi jest przyczyną depresji? Ale przecież nie każda osoba w depresji przeżyła traumatyczny stres, który rozregulował tę oś... Proszę mi to wyjaśnić.

3. Wiele się naczytałem o dziurawcu, że jest bardzo skutecznym antydepresantem. Tylko we wszystkich badaniach pisze, że standardowa dawka w procesie leczenia wynosi 3 razy dziennie po 350 mg, tylko nigdzie nie jest wyjaśnione jak to przeliczyć na ml? Chciałbym znać te przeliczenia, ponieważ to właśnie nalewki (silniejsze i szybsze działanie) a nie kapsułki czy tabelki (pomimo tego, że również mają wyciąg alkoholowy z dziurawca) najlepiej się nadają do leczenia depresji. Państwo piszecie, że w wyniku przyjmowania dziurawca może wystąpić reakcja tyraminowa, ale wg wielu najnowszych badań pomimo tego, iż dziurawiec działa jak syntetyczne MAO to nie ma przeciwwskazań w zakresie tyraminy (ser, wino, drożdże). Czy są jakiekolwiek badania, które mógłbym wykonać (po podjęciu decyzji o leczeniu dziurawcem), aby co jakiś czas kontrolować/sprawdzać poziom tyraminy w organizmie? Jakie przyczyny depresji (somatyczne) są "wskazane" i dobrze się poddają leczeniu dziurawcem?

4. Jakie najczęściej przyczyny depresji (somatyczne) rozpoznaje się w psychiatrii (polskiej, zagranicznej) w ujęciu procentowym. Może Państwo podzielicie się również doświadczeniami z własnej praktyki? Pozdrawiam!

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Zaburzenia lękowe i depresyjne różnicuje się nie tylko z zaburzeniami somatycznymi, ale i psychicznymi. Nie ma badań laboratoryjnych pozwalających rozpoznawać zaburzenia depresyjne lub lękowe. Psychiatra powinien zlecić Panu podstawowe badania krwi (morfologia, elektrolity, enzymy wątrobowe) aby wykluczyć przeciwwskazania do stosowania leków przeciwdepresyjnych.

Lęk może natomiast towarzyszyć licznym zaburzeniom somatycznym, jak np. wada zastawki, hipoglikemia, nadczynność tarczycy, tężyczka, guz chromochłonny nadnerczy, dlatego wskazane może być: oznaczenie poziomu TSH i hormonów tarczycy, poziomu glukozy, wapnia, katecholamin oraz wykonanie EKG i EEG.Lekarz rodzinny, na podstawie osobistego badania może zlecić Panu potrzebne badania dodatkowe i konsultacje specjalistyczne.

Oś podwzgórze-przysadka-nadnercza i rola kortyzolu w patomechanizmie depresji jest badana od kilkudziesięciu lat. Nadaktywność tej osi i hiperkortyzolemię można zdiagnozować np. przy użyciu testu hamowania deksametazonem, test ten jest jednak dodatni jedynie u ok. 40-50% pacjentów z zespołem depresyjnym, dlatego też, pomimo zachęcających początkowo wyników, uznano, że test ten nie znajduje praktycznego zastosowania w diagnostyce depresji. Nie wiem, jakim poziomem wiedzy medycznej Pan dysponuje, stąd nie podejmuję się wyjaśnienia roli tego złożonego zagadnienia.

Odnosząc się natomiast do Pana pytań związanych z leczeniem preparatami dziurawca: wykazano aktywność ziela dziurawca polegającą na hamowaniu monooaminooksydazy. Początkowo przypisywano temu podstawowe znaczenie, jesli chodzi o działanie przeciwdepresyjne. Jest to niewielka aktywność, jednak osoby, które decydowałyby się na zbieranie ziela dziurawca i samodzielne sporządzanie naparów, powinny wziąć pod uwagę to działanie. Stosując preparaty dziurawca dostępne w aptekach, należy kierować się ulotką załączoną przez producenta preparatu. Uwaga ta odnosi się również do jego dawkowania. Nie ma możliwości oznaczenia poziomu tyraminy.

W przypadku większości zaburzeń psychicznych, w tym depresji, można wyróżnić czynniki predysponujące, wyzwalające oraz podtrzymujące występowanie objawów epizodu chorobowego. Część z tych czynników ma naturę psychospołeczną, a część biologiczną. Patomechanizm depresji jest złożony. Biorąc pod uwagę jedynie aspekt biologiczny, który wydaje się Pana interesować najbardziej, praktycy i teoretycy wyróżniają zarówno czynniki genetyczne związane z mechanizmami neuroprzekaźnictwa, jak i neuroanatomiczne, hormonalne, immunologiczne, których omówienie przekracza możliwości naszego serwisu. Przy tak dużej ilości danych trudno jest w sposób wiarygodny ocenić, jaki jest procentowy udział poszczególnych czynników.

Z pozdrowieniami