Depresja od urodzenia - czy to możliwe?

Witam! Mam bardzo silną (z zahamowaniem) i długo trwającą depresję. Wykonałem badania na kortyzol (tylko surowica, bez testu hamowania), aby zdiagnozować oś stresu, oraz na tarczycę. Wszystko w normie. I teraz mam pytanie. Ostatnio przeczytałem bardzo ciekawy artykuł naukowy, który właśnie odnosił się do osi stresu. Tam badacze przeprowadzili badania na osobach z dużą depresją, obciążąjąc ich układ serotogeniczny buspironem, i obserwowali wyrzut prolaktyny (badanie stwierdza aktywność części postsynaptycznej układu). Stwierdzili, że u osób z depresją, które mają normalny poziom kortyzolu lub nieznacznie podwyższony, układ serotogeniczny (dokładnie chodzi tu o receptor postsynaptyczny 5ht1a) pracuje normalnie, a nawet lepiej niż w próbie kontrolnej osób zdrowych. Stwierdzili, że mocno depresyjne osoby mają zwiększoną ilość lub/i wrażliwość tych receptorów (wynika to z kompensacji zmniejszonej ilości serotoniny w OUN). Inni badacze (w tym samym artykule) podnosili to, że u osób z depresją jest zwiększona gęstość MAO-A w mózgach (badanie PET). Znowu bardzo wiele badań pokazuje, że u usób z hiperaktywnością osi stresu zachodzi odwrotne zjawisko (obniżona ilość lub/i wrażliwość receptora 5ht1a na skutek wysokiej ilości glikokortykoidów; jest to niby najlepiej udowodniona hipoteza patomechanizmu depresji, która dotyczy 40-70% osób z depresją). Wniosek był jednoznaczny: u osób, które mają dużą depresję, a oś stresu została wyeliminowana, występuje "PIERWOTNY DEFEKT PRESYNAPTYCZNY". Co to znaczy? Czyżby chodziło o aktywność MAO-A? Czyżbym urodził się z depresją? Pozdrawiam!!!

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,
podejrzewam, że nie choruje Pan na depresję od urodzenia. Aby u danej osoby wystąpiła depresja, musi zaistnieć pewien splot okoliczności. Czynniki genetyczne, które odpowiadają za procesy neuroprzekaźnictwa, to tylko jeden element układanki.
Ponadto większość klinicystów i badaczy uznaje za pewne, iż czynniki genetyczne odpowiedzialne za predyspozycję do depresji to w istocie szereg genów. Trudno więc uznawać, że defekt pojedynczego genu receptora serotoniny wyjaśnia całkowicie model depresji. Patomechanizmu depresji nie tłumaczy również jedynie nieprawidłowa aktywność monoaminooksydazy.
Przeszukując bazy publikacji naukowych, znajdzie Pan setki teorii dotyczących genezy depresji i wykonywać kolejne, nierzadko kosztowne i zbędne, badania.
Zastanawiam się, czy poza powiększeniem zasobu swojej wiedzy odnosi Pan z tego powodu jakiekolwiek korzyści dla własnego zdrowia.
Wielu ludzi po prostu powierza swoje leczenie klinicystom - lekarzom praktykom i psychoterapeutom.

Z pozdrowieniami

Witam,

w zaburzeniach psychicznych ważne są funkcje poznawcze, negatywne style myślenia negatywne myśli automatyczne, które obniżają nastrój, często nabywane są w procesie socjalizacji.
Z depresją wysoko koreluje samoocena, przekonania i opinie na własny temat w oparciu o doświadczenia życiowe. Szczególnie negatywne komunikaty i doświadczenia w procesie rozwoju są istotą niskiego poczucia własnej wartości. Spróbuj zastanowić się jaką wartość sobie przypisujesz, zastanów się, jak ta opinia wpływa na twoje myśli i uczucia, w związku z tym, jakie działania podejmujesz:
1)Czy doceniasz siebie?
2)Czy lubisz siebie?
3)Czy akceptujesz swoje zachowanie?
4)Jaka jest twoja skuteczność?
5)Czy masz poczucie własnej godności?
6)Jak widzisz siebie?
Negatywne przekonania na własny temat - wysoki samokrytycyzm jest wskaźnikiem, który pokazuje, że skupiasz się na własnych słabościach, wadach i jednocześnie nie doceniasz swoich zalet. Emocje, które są synchronizowane z negatywnymi myślami to; smutek, lęk, frustracja, złość, poczucie winy i wstydu. Myśli i emocje mają wpływ na nasze zachowanie - obserwuje się to w różnych sytuacjach; trudność w asertywnym wyrażaniu potrzeb, niezdecydowanie w realizacji planów życiowych. Pojawiają się też dolegliwości somatyczne; napięcie, zmęczenie, ból głowy.
Terapia poznawczo-behawioralna pozwala zrozumieć problem, im lepiej rozumiemy problem, tym łatwiej sobie z nim radzimy.

przesyłam link do badań naukowych; http://neuropsychologia.org/deficyty-poznawcze-w-depresji

Pozdrawiam serdecznie