Niskie poczucie własnej wartości i poczucie winy a depresja

Witam, moj problem trwa juz 1,5 roku. Od tego czasu czuje niepokój i przygnębienie. Czasami jest to w mniejszej skali, czasem w ogromnej. Najgorsze są poranki, wtedy jestem roztrzesniona. Staram sie żeby miec dobre wyniki w szkole, jednak bardzo często nie mogę sie skoncentrować i zawalam. Dręczy mnie zawsze ogromne poczucie winy, nawet gdy inni mówią ze nic złego nie zrobiłam. Mam bardzo niskie poczucie własnej wartości i pomimo wielu przyjaciół czuje sie jakby nikt mnie nie akceptował. Kiedyś byłam osoba bardzi towarzyska, jednak teraz najchętniej siedziałbym w domu i spała albo patrzyła w ścianę. Bardzo łatwo tez sie denerwuje lub robie rozdrażniona. Czy to może byc depresja? Czy coś innego? Czy to normalne? Chciałabym znów wrócić do normalnego życia Bardzo proszę o pomoc, nie wiem czy iść do psychologa bo boje sie, ze może to miec konsekwencje w moim późniejszym życiu

Witam,

niskie poczucie własnej wartości jest predyspozycją do zaburzeń depresyjnych, wskazana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna - wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu tego typu problemu.
Samoocena - sposób widzenia siebie, wpływa na poczucie własnej wartości, które kształtuje się w procesie socjalizacji. Wiele czynników składa się na poczucie własnej wartości, takich jak; postrzeganie samego siebie, wiara w siebie, własna skuteczność, samoakceptacja, poczucie własnej godności. Ogólnie mówiąc jest to opinia nas samych o sobie, inaczej mówiąc negatywne automatyczne myśli dotyczące siebie, wysoki krytycyzm w stosunku do siebie. Wskazana jest pomoc psychologa/psychoterapeuty, proces terapeutyczny umożliwi zrozumieć swoje zachowanie w określonym kontekście (sytuacji) i umożliwi zmodyfikować wzory myślenia, to wpłynie na poprawę funkcjonowania społecznego. Poczucie własnej wartości czyli samoocenę trzeba odbudować, tak żeby była optymalna i stabilna. Przekonania i opinie na własny temat w oparciu o doświadczenia życiowe kształtują samoocenę. Szczególnie negatywne komunikaty i doświadczenia w procesie rozwoju są istotą niskiego poczucia własnej wartości. Spróbuj zastanowić się jaką wartość sobie przypisujesz, zastanów się, jak ta opinia wpływa na twoje myśli i uczucia, w związku z tym, jakie działania podejmujesz: 1)Czy doceniasz siebie? 2)Czy lubisz siebie? 3)Czy akceptujesz swoje zachowanie? 4)Jaka jest twoja skuteczność? 5)Czy masz poczucie własnej godności? 6)Jak widzisz siebie? Negatywne przekonania na własny temat - wysoki samokrytycyzm jest wskaźnikiem, który pokazuje, że skupiasz się na własnych słabościach, wadach i jednocześnie nie doceniasz swoich zalet. Emocje, które są synchronizowane z negatywnymi myślami to; smutek, lęk, frustracja, złość, poczucie winy i wstydu. Myśli i emocje mają wpływ na nasze zachowanie - obserwuje się to w różnych sytuacjach; trudność w asertywnym wyrażaniu potrzeb, niezdecydowanie w realizacji planów życiowych. Mogą pojawiać się też dolegliwości somatyczne; napięcie, zmęczenie, ból głowy. Wskazane jest leczenie metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej. Terapia poznawczo-behawioralna pozwala zrozumieć problem, im lepiej rozumiemy problem, tym łatwiej sobie z nim radzimy - poprawi się funkcjonowanie społeczne oraz ustabilizuje się samoocena, co wpłynie na dobrostan psychiczny. Pozdrawiam serdecznie