Oś stresowa a depresja - jakie rokowania ma ta przyczyna?

Witam! Czy są jakieś rzetelne badania (hormony, tomografie itp.), które mogą jednoznacznie stwierdzić, że przyczyną depresji jest oś stresu (oczywiście po wyeliminowaniu innych przyczyn)? Czy te badania są ogólnodostępne, czy są drogie? Jakie rokowania ma ta przyczyna? Jakie w epidemiologii depresji oś stresu ma miejsce względem częstości występowania wyrażona w procentach?

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Większość badaczy i klinicystów zajmująca się depresją jest przekonana o tym, że istnieje wiele przyczyn, które u danej osoby wywołują depresję.

Należy wziąć pod uwagę szereg mechanizmów: jak np. genetyczną predyspozycję, czynniki natury psychospołecznej, neuroanatomicznej itd. Do powstawania i utrzymywania się objawów depresji przyczyniają się również nieprawidłowo funkcjonujące mechanimy chroniące przed jej wystąpieniem.

Rola osi stresowej jest jedną z koncepcji, która ma niewielkie zastosowanie praktyczne.Jedną z cech nadaktywności tej osi jest niedostateczne hamowanie przez syntetyczny steryd: deksametazon. Po jego podaniu utrzymuje się wówczas podwyższone stężenie kortyzolu w surowicy, który jest wydzielany przez korę nadnerczy.

Test hamowania deksametazonem można wykonać w wielu laboratorach, jednak jego użyteczność kliniczna w przypadku depresji jest niewielka - nieprawidłowy wynik stwierdza się jedynie u ok. 40-50% pacjentów z zespołem depresyjnym. Test ten nie jest specyficzny dla depresji - wynik może byc dodatni w innych zaburzenaich psychicznych (np. schizofrenii, zaburzeniach lękowych, nadużywaniu substancji psychoaktywnych)oraz somatycznych i powinien ocenić go lekarz.

Nieprawidłowy wynik testu hamowania deksametazonem w depresji może zwiększać ryzyko nawrotu.

Z pozdrowieniami