Czy możliwa jest depresja u 18-latki?

Dzień dobry, od jakiegoś czasu nie wiem co się ze mną dzieje. Zaczynam dzień normalnie jestem w miarę pozytywnie nastawiona, i najmniejsza sytuacja wyprowadza mnie z równowagi odczuwam taka złość której nie potrafię opanować , po złości smutek i przygnębienie, natłok myśli jakim jestem beznadziejnym człowiekiem lJakie wszystko wokół mnie jest szare i beznadziejne i doprowadza mnie to do płaczu i czuje straszne przygnębienie przez resztę dnia. Nie odczuwam tego codziennie, niekiedy mam naprawdę dobre dni. Czy to może być depresja?
KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu

Jak odróżni reakcję depresyjną od depresji?

Dzień dobry! Depresja może pojawić się w młodym wieku, więc nie jest to wykluczone. Jednak do diagnozy potrzebna jest konsultacja psychologiczna, z Pani wypowiedzi nie znamy kontekstu całej sytuacji, w której się Pani znajduje. A jest on potrzebny, aby zobaczyć Panią w szerszym ujęciu. Warto więc udać się najpierw do psychoterapeuty na konsultację psychologiczną, który będzie w stanie po pierwszej rozmowie o Pani sytuacji życiowej, rodzinnej, określić sytuację i zaproponować, co dalej. Nadmiar złości, o której Pani pisze w swojej wypowiedzi, wymaga jednak przepracowania w psychoterapii, gdyż utrudnia Pani funkcjonowanie w codzienności i nie pozwala się cieszyć życiem i jak Pani wspomniała trudno go opanować. Również uczucia smutku i przygnębienia wypływają z sytuacji życiowej, w której się Pani znajduje, więc wymagają omówienia w czasie spotkać. Ale tak jak na początku napisałem, najpierw potrzebna jest konsultacja, a potem kolejne kroki, które psychoterapeuta powinien Pani już zaproponować.

0

Witam,

objawy, które Pani prezentuje mogą być wskaźnikiem stanu depresyjnego, jednak przyczyną może być niska samoocena - poczucie własnej wartości, które kształtuje się w procesie socjalizacji. Wiele czynników składa się na poczucie własnej wartości, takich jak; postrzeganie samego siebie, wiara w siebie, własna skuteczność, samoakceptacja, poczucie własnej godności. Ogólnie mówiąc jest to opinia nas samych o sobie, inaczej mówiąc negatywne automatyczne myśli dotyczące siebie, wysoki krytycyzm w stosunku do siebie. Wskazana jest pomoc psychologa/psychoterapeuty, proces terapeutyczny umożliwi zrozumieć swoje zachowanie w określonym kontekście (sytuacji) i umożliwi zmodyfikować wzory myślenia, to wpłynie na poprawę funkcjonowania społecznego. Poczucie własnej wartości czyli samoocenę trzeba odbudować, tak żeby była optymalna i stabilna.
Przekonania i opinie na własny temat w oparciu o doświadczenia życiowe kształtują samoocenę. Szczególnie negatywne komunikaty i doświadczenia w procesie rozwoju są istotą niskiego poczucia własnej wartości.
Spróbuj zastanowić się jaką wartość sobie przypisujesz, zastanów się, jak ta opinia wpływa na twoje myśli i uczucia, w związku z tym, jakie działania podejmujesz: 1)Czy doceniasz siebie?
2)Czy lubisz siebie?
3)Czy akceptujesz swoje zachowanie?
4)Jaka jest twoja skuteczność?
5)Czy masz poczucie własnej godności?
6)Jak widzisz siebie?
Negatywne przekonania na własny temat - wysoki samokrytycyzm jest wskaźnikiem, który pokazuje, że skupiasz się na własnych słabościach, wadach i jednocześnie nie doceniasz swoich zalet. Emocje, które są synchronizowane z negatywnymi myślami to; smutek, lęk, frustracja, złość, poczucie winy i wstydu. Myśli i emocje mają wpływ na nasze zachowanie - obserwuje się to w różnych sytuacjach; trudność w asertywnym wyrażaniu potrzeb, niezdecydowanie w realizacji planów życiowych.Mogą Pojawiać się też dolegliwości somatyczne; napięcie, zmęczenie, ból głowy. Wskazane jest leczenie metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej.
Terapia poznawczo-behawioralna pozwala zrozumieć problem, im lepiej rozumiemy problem, tym łatwiej sobie z nim radzimy - poprawi się Pani funkcjonowanie społeczne.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty