Czy powinnam udać się do jakiegoś specjalisty, psychologa czy psychoterapeuty?

Od jakiegoś czasu myślę, że do niczego sie nie nadaje, widzę jedynie swoje wady i niedoskonałości. Zawsze byłam nieśmiała lecz teraz osiągnęło to dość wysoką skale, że czasami wolę zostać w domu niż się z kimś spotkać ponieważ boje się, że nie będziemy mieli o czym gadać czy też, że nie będą ze mną miło spędzać czasu. Bardzo przeszkadza mi to w codzinnym fukcjonowaniu, jestem przygnębiona i bez energii. Do tego dochodzi fakt, że jestem od pewnego czasu sama, poprzednie związki jeśli tak to można nazwać to katastrofa(dwukrotnie porzucenie) i mam wrażenie, że tak będzie wyglądało moje życie i bardzo mnie fakt samotnego życia przeraża. Czy powinnam udać się do jakiegoś specjalisty, psychologa czy psychoterapeuty?

Spotkanie z psychoterapeutą to dobry pomysł. Pomoże zrozumieć przyczyny nie tylko obniżenia nastroju, braku energii, ale także niepowodzeń w związkach i zaniżonej samooceny. Wesprze we wprowadzaniu zmian, odbudowaniu poczucia własnej wartości i odzyskaniu satysfakcji z życia. Praca nad sobą choć wymagająca motywacji i zaangażowania, może przynieść znaczące korzyści i wzrost odczuwanej jakości życia. Zachęcam do działania.

Szanowna Pani,
zalecane jest wsparcie psychoterapeutyczne w paradygmacie poznawczo - behawioralnym.
Samoocenę, czyli poczucie własnej wartości, kształtuje się w procesie socjalizacji. Wiele czynników składa się na poczucie własnej wartości, takich jak; postrzeganie samego siebie, wiara w siebie, własna skuteczność, samoakceptacja, poczucie własnej godności. Ogólnie mówiąc jest to opinia nas samych o sobie, inaczej mówiąc negatywne automatyczne myśli dotyczące siebie, wysoki krytycyzm w stosunku do siebie. Wskazana jest pomoc psychologa/psychoterapeuty, proces terapeutyczny umożliwi zrozumieć swoje zachowanie w określonym kontekście (sytuacji) i umożliwi zmodyfikować wzory myślenia, to wpłynie na poprawę funkcjonowania społecznego. Poczucie własnej wartości czyli samoocenę trzeba odbudować, tak żeby była optymalna i stabilna. Przekonania i opinie na własny temat w oparciu o doświadczenia życiowe kształtują samoocenę. Szczególnie negatywne komunikaty i doświadczenia w procesie rozwoju są istotą niskiego poczucia własnej wartości. Spróbuj zastanowić się jaką wartość sobie przypisujesz, zastanów się, jak ta opinia wpływa na twoje myśli i uczucia, w związku z tym, jakie działania podejmujesz: 1)Czy doceniasz siebie? 2)Czy lubisz siebie? 3)Czy akceptujesz swoje zachowanie? 4)Jaka jest twoja skuteczność? 5)Czy masz poczucie własnej godności? 6)Jak widzisz siebie? Negatywne przekonania na własny temat - wysoki samokrytycyzm jest wskaźnikiem, który pokazuje, że skupiasz się na własnych słabościach, wadach i jednocześnie nie doceniasz swoich zalet. Emocje, które są synchronizowane z negatywnymi myślami to; smutek, lęk, frustracja, złość, poczucie winy i wstydu. Myśli i emocje mają wpływ na nasze zachowanie - obserwuje się to w różnych sytuacjach; trudność w asertywnym wyrażaniu potrzeb, niezdecydowanie w realizacji planów życiowych. Mogą pojawiać się też dolegliwości somatyczne; napięcie, zmęczenie, ból głowy. Wskazane jest leczenie metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej. Terapia poznawczo-behawioralna pozwala zrozumieć problem, im lepiej rozumiemy problem, tym łatwiej sobie z nim radzimy - poprawi się Pani funkcjonowanie społeczne oraz ustabilizuje się Pani samoocena, co wpłynie na dobrostan psychiczny. Pozdrawiam serdecznie