Jak dobrze założyć krążek antykoncepcyjny?

Witam, mam 19 lat. Mam pytanie, czy krążek po założeniu powinien cały czas być w jednym miejscu czy może sie przemieszczać po pochwie? Założyłam go chyba tak jak należy, ale niekiedy czuję, że go mam. Wtedy staram się go przesunąć - czy dobrze robię i czy to nie zmniejsza jego skuteczności?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeżeli pierścień cały czas znajduje się w pochewie, jego działanie nie jest osłabione. Dla pełnej skuteczności nie jest wymagane jakieś konkretne położenie. Prawidłowo założony krążek nie powinien być wyczuwalny. Jeżeli po założeniu pierścienia odczuwa Pani pewien dyskomfort, pomocne może być wsunięcie go nieco głębiej.