Jak interpretować wynik badania RM kręgosłupa i czy warto stosować masaże?

Witam serdecznie zrobiłem sobie właśnie rezonans magnetyczny gdyż mam poważne bóle w kręgosłupie i nie wiem co dalej robić. A więc opiszę moje zdjęcia: Kręgosłup szyjny: Badanie MR odcinka C kręgosłupa wykonane w przekrojach strzałkowych i poprzecznych w obszarach T1-;T2 zależnych i STIR. Zniesienie fizjologicznej lordozy z dyskretnie kyfotycznym ustawieniem na pozniomie C5-7. Skolityczne ustawienie osi długiej kręgosłupa w prawo. Szerokość szpar międzykręgowych prawidłowa. Intensywność sygnału z krążków międzykręgowych w obszarach T2- zależnych jest nieprawidłowa co świadczy o zmianach degeneratywnych w nich. Cechy stenozy nie wskazano. Na poziomie C6/7 widoczne jest centralno dwuboczne uwypuklenie krążka międzykręgowego do kanału kręgowego na głębokość ok 2mm z uciskiem worka oponowego, oraz niewielkim uciskiem lewego korzenia nerwowego w zwężonym przez dyskopatię otworze międzykręgowym. Rdzeń szyjny bez zmian niedokrwiennych, malejących lub obrzękowych. Wewnątrzkanałowo cech procesu rozrostowego nie wykazano. Kręgosłup RS. Badanie MR odcinka L-S kręgosłupa wykonane w przekrojach strzałkowych i poprzecznych w obszarach T1-;T2- zależnych i STIR. Zniesienie fizjologicznej lordozy z nieznacznie kyfotycznym ustawieniem na poziomie L1-3. Zwężenie przestrzeni międzykręgowej L2/3 i L5/S1 z obniżeniem intensywności sygnału z krążków międzykręgowych w sekcji T2- zależnej świadczącym o zmianach degeneratywnych w nich. Wielopoziomowe zmiany zwyrodnieniowo-przeciążeniowe w postaci nierówności blaszek nasadowych trzonów oraz wyostrzeń ich krawędzi. Cech stenozy kanału kręgowego nie wykazano. Na poziomie L2/3 stwierdza się centralne-dwuboczne uwypuklenie krążka międzykręgowego do kanału kręgowego na głębokości ok 3,5mm z uciskiem worka oponowego, bez istotnego ucisku korzeni nerwowych. Na poziomie L4/5 stwierdza się dwuboczne uwypuklenie krążka międzykręgowego do kanału kręgowego na głębokości 5,5mm z uciskiem worka oponowego oraz niewielkim uciskiem prawego korzeni nerwowego w miejscy wyjścia z kanału kręgowego. Na poziomie L%/1 stwierdza się centralno-lewoboczne wypadnięcie krążka międzykręgowego do kanału kręgowego na głębokości 7,5mm z uciskiem worka oponowego oraz uciskiem lewego korzenia S1. Stożek rdzeniowy i włókna ogona końskiego prawidłowe w obrazie MR. Jedyny kręgosłup piersiowy w porządku. Moje pytanie jest takie czy masaże pomagają w takiej sytuacji czy tylko operacja bo nie wiem co mam w takiej sytuacji zrobić dr rodzinny skierowanie do neurologa wypisał i do neurochirurga. Neurolog rozłożył ręce i stwierdził ze jak na 32 lata mam duże problemy z kręgosłupem. Do neurochirurga ciężko się dostać więc nie wiem co robić. pozdr Pozdr i czekam na odp.

Interpretacja zależy od Pana objawów i wyniku badania neurologicznego. Wypadnięcie krążka na poziomie L5-S1 z uciskiem korzenia przy występowaniu objawów uszkodzenia układu nerwowego kwalifikowałoby się być może do operacji, decyzje podejmuje neurochirurg.
Jeśli operacja nie będzie konieczna wskazana terapia manualna/strukturalna z fizjoterapeutą, sam masaż to za mało.
Pozdrawiam
Magdalena Nowaczewska