Jak interpretować wynik badania TSH i czy ma on wpływ na ciążę?

TSH-3,83 hormomy: Testosteron:0,50 ng/ml prolaktyna :29,74ng/ml Mój lekarz ginekolog poinformował mnie,że z takim wynikiem TSH mogę mieć problem z donoszeniem ciąży,i jak tylko zajdę od razu mam się do niego zgłosić. Tymczasem czytam na internecie,że norma TSH dla kobiet starających się o dziecko to zaledwie 2,5 TSH : (Proszę mi powiedzieć ,czy przy takim wyniku badań mam jakiekolwiek szanse na zapłodnienie,czy powinnam czym prędzej udać się do endykrynologa??

Lek. Paweł Szadkowski

Oczywiście, że ma Pani szanse na zapłodnienie przy takim TSH. Natomiast korzystniej dla dziecka byłoby, gdyby wartość TSH była niższa. Warto udać się do endokrynologa, zacząć przyjmować leki i dopiero wtedy zacząć starać się o dziecko.
Ginekolog też ma rację, hormony tarczycy nie są tak ważne przy zapłodnieniu, jak przy rozwoju płodu, dlatego sugerował przyjść po zajściu w ciążę i wtedy rozpocząłby leczenie. Ale jeśli się Pani niepokoi, może Pani zacząć przyjmować leki po prostu wcześniej.