Poziom TSH a przeciwwskazania do planowania ciąży

witam. wynik mojego tsh to 4,03 przy normach 0,30 do 4,00. chcę dowiedzieć się, czy potrzebne jest leczenie? czy taki poziom tsh jest przeciwwskazaniem do starania się o dziecko? jeśli tak, to jaki jest najodpowiedniejszy przedział poziomu tsh do starań? czy gdybym zaszła w ciążę teraz to może to grozić poronieniem? czekam odpowiedź. Pozdrawiam.

Dobry wieczór,

Zalecane stężenie TSH dla kobiet planujących zajście w ciąże to wartość < 2,5. Jeśli chce Pani starać się o dziecko, to powinna Pani przyjmować małą dawkę lewotyroksyny celem obniżenia TSH do zalecanych wartości. Przy takiej wartości TSH jaka występuje u Pani, ryzyko poronienia nie jest istotnie zwiększone, aczkolwiek wykazano w badaniach, że dzieci matek z wyższym TSH w okresie ciąży mają nieco niższy IQ, niż dzieci matek z prawidłowym poziomem hormonu.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz