Jak interpretować wynik badania wątroby u osoby nie palącej?

Witam serdecznie. Jakiś czas temu miałam podwyższone próby wątrobowe ALat i ASPAT oraz GGTP. Lekarz kazał powtórzyć po miesiacu i skierował mnie to hematologa ponieważ walczę z niedoborem żelaza. Zrobiłam wyniki i ALat z 40 podskoczył na 99 , ASPAT z 33 na 40 a GGTP z 76 na 129. Zostałam skierowana do gastrologa. Gastrolog zlecił cały panel badań wątrobowych pełnych ( rozszerzonych) , generalnie Wszystkie wyszły w normie oprócz badania przeciwciała jądrowego ANA - Hep- 2 ktorego wynik to 1: 2560 typ drobnoziarnisty. Co to moze oznaczać, czy to wysoki wynik ? Dodam ze nie palę papierosów nie piję alkoholu. Od jakiegoś czasu zle sie czuje , dusi mnie w klatce piersiowej, serce mi kołacze, czuje sie zmęczona boli mnie prawa noga. W badaniu USG , wszystko dobrze. Crp oraz Ob niskie. Jestem kobietą i mam 36 lat.

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Takie wyniki mogą wskazywać na chorobę autoimmunologiczną Np. pierwotna marskość żółciowa, autoimmunologiczne zapalenie wątroby i inne. Wskazana jest dalsza diagnostyka u gastrologa.