Jak interpretować wyniki badania krwi u dziecka z żółtaczką?

Witam mój 4 tygodniowy synek ma zółtaczke . Wyszliśmy ze szpitala po 4 dobie ponieważ jego norma na poczatku wynosiła 15 po naswietlaniu spadła do 11,4. Po paru dniach sprawdziliśmy bilirubine i było 12,5 . Wtedy odstawiłam od piersi i przez 2 doby karmiony był mlekiem sztucznym . Dzisiejsze wyniki wskazują ze bilirubina całkowita wynosi 9,17 mg/dł bilirubina związaną 0,41 ; bilirubina wolna 0,76. Co oznaczają tę wyniki ? Czy mam powody do obaw że synek jest na coś chory ? Synek urodzil się z wagą 4,350 a dzisiaj waży 5,390 więc przybiera na wadze .

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Taka przedłużająca się żółtaczka wymaga kontroli u pediatry. U tak małego dziecka podniesiony poziom bilirubiny jest bardzo niespecyficznym objawem. Dopiero po badaniu lekarskim można stwierdzić, czy są powody do niepokoju.