Jak leczyć ból i drętwienie pleców?

Witam. Jestem zawodowym kierowcą, mam 33 lata i od ok 3 lat doskwiera mi ból pleców. Zazwyczaj doskwiera mi to właśnie podczas jazdy autem w odcinku lędźwiowym, po prawej stronie. Ale mam też problem np, gdy jestem w kościele i siedząc na drewnianej ławce, czuje ból w dolnej partii odcinka piersiowego,także bardziej z prawej strony. Ból jest bardzo dokuczliwy, jakby mi ktoś wbijał nóż. Gdy 3 lata temu zaczęły się te dolegliwości poszedłem do znajomej fizjoterapeutki, powiedziała, żeby zrobić rezonans odc. lędźwiowego, po czym pojawić się u niej. Po badaniu byłem jeszcze kilka razy u niej, gdzie pokazywała mi jak ćwiczyć, żeby zniwelować ból i pomagało, choć dolegliwości nigdy do końca nie zniknęły. Dodam, że sporo wtedy jeszcze biegałem i grałem w piłkę nożną i nie wiem czy ten ruch obniżał dyskomfort związany z bólem pleców. Teraz od jesieni przestałem się ruszać i dolegliwości wróciły, do tego dochodzą drętwienie i mrowienie, głownie prawych kończyn . Ostatnio udałem się na rezonans magnetyczny całego ciała i zmiany jakie wynikły, to głownie problem z kręgosłupem. Oto opis: - stan po leczeniu uszkodzenia ACL lewego kolana; widoczne sa zmiany zwyrodnieniowe w postaci osteofityzy krawędziowej, zwłaszcza z bocznym przedziale udowo-piszczelowym, ponadto cechy uszkodzenia łąkotki bocznej - wielopoziomowa dyskopatia piersiowego odcinka kręgosłupa w postaci protruzji krażków m/k, które modelują rdzeń kręgowy; najwieksza protruzja widoczne jest na poziomie Th6/7 - ( ( o centralno-prawobocznym charakter i grubość około 4 mm ) - cechy zmniejszenia fizjologicznej lordozy lędźwiowej z towarzyszacym wrodzonym komponentem stenozy centralne kanału kręgowego, najwyraxniejszym na poziomie L3. gdzie bezwzględny wymiar a-p work aoponowego wynosi około 4-5 mm mniej niz dolna granica normy - prawdziwy kręgozmyk L5/S1 wielkości około 3 mm ( I-ego stopnia ) powodujący niewielkie przewężenie otworów m/k; ponadto niewielkie przewężenie otworów m/k L3/4 i L4/5 wtórne do wypuklin krążków m/k Chciałbym zapytać czy z tymi wynikami mam udać się do specjalisty ortopedy bądź neurologa, czy od razu szukać jakiegoś dobrego fizjoterapeuty i czy bieganie i gra w piłkę nożną może pogarszać stan kręgosłupa, bo też spotkałem się z takimi opiniami?

Lek. Tomasz Budlewski

koniecznie do lekarza neurochirurga po badniu bedzie mozna coś wiecej powiedzieć.