Jak leczyć boreliozę?

Moja żona, lat 58, wielokrotnie była pogryziona przez kleszcze. Zrobiła wyniki, które wykazały: przeciwciała IGM - 68,16; przeciwciała IGG - 3,78. Objawy (z wykazów znalezionych w internecie): - okresowe poty, fale gorąca z nieznanych powodów, - zmęczenie, ociężałość, słaba wytrzymałość, - wypadanie włosów, - podrażniony pęcherz moczowy, - krótki oddech, - skoki pulsu, - bóle stawów kolanowych i łokciowych, - bóle karku i szyi, trzeszczenie szyi, - podczas silnego bólu głowy występuje paraliż twarzy i dłoni, - rozmyte widzenie, wrażliwość na światło, - nadwrażliwość na dźwięki, - choroba lokomocyjna, zawroty głowy, utrata równowagi, - kłopoty ze snem, - swędzenie skóry, szczególnie pleców. Zawroty głowy i paraliże traktowane były przez lekarzy jako migrena i choroba błędnika i na tę chorobę żona brała lekarstwa, wapno i magnez. Dopiero podczas ogólnej diagnostyki zalecono badania w kierunku boreliozy i wyniki okazały się jak wyżej. Dziękuję z góry za poradę.

Serdecznie pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Dobry wieczór Panu

Na całym świecie eksperci toczą spór o to, jak należy leczyć boreliozę. Jeden obóz opowiada się za leczeniem krótkim (rozumiem, że w przypadku Pana żony ten schemat nie przyniósł poprawy), natomiast drugi mówi o leczeniu długim wielomiesięcznym nawet do pół roku, wieloma antybiotykami na raz. Za tego typu terapią przemawia fakt, że borelioza ma formy przetrwalne tzn. cysty, które potrafią nawet po kilku miesiącach aktywować się i wywołać nawrót choroby.

Aby zabić cysty, nie wystarczy standardowy zestaw antybiotyków. By je zniszczyć należy podawać metronidazol i tymidazol przez długi okres czasu w połączeniu z antybiotykiem makrolidowym lub tertracykliną. Dopiero takie połączenie daje trwały efekt według wytycznych leczenia boreliozy ILADS. Jednak, tak jak pisałem wcześniej, część lekarzy uważa, że boreliozę należy leczyć krótko i mniej agresywnie. Do Pana należy wybór terapii i znalezienie lekarza, który przeprowadzi wybrany przez Pana schemat.