Jak leczyć boreliozę?

Moja żona, lat 58, wielokrotnie była pogryziona przez kleszcze. Zrobiła wyniki, które wykazały: przeciwciała IGM - 68,16; przeciwciała IGG - 3,78. Objawy (z wykazów znalezionych w internecie): - okresowe poty, fale gorąca z nieznanych powodów, - zmęczenie, ociężałość, słaba wytrzymałość, - wypadanie włosów, - podrażniony pęcherz moczowy, - krótki oddech, - skoki pulsu, - bóle stawów kolanowych i łokciowych, - bóle karku i szyi, trzeszczenie szyi, - podczas silnego bólu głowy występuje paraliż twarzy i dłoni, - rozmyte widzenie, wrażliwość na światło, - nadwrażliwość na dźwięki, - choroba lokomocyjna, zawroty głowy, utrata równowagi, - kłopoty ze snem, - swędzenie skóry, szczególnie pleców. Zawroty głowy i paraliże traktowane były przez lekarzy jako migrena i choroba błędnika i na tę chorobę żona brała lekarstwa, wapno i magnez. Dopiero podczas ogólnej diagnostyki zalecono badania w kierunku boreliozy i wyniki okazały się jak wyżej. Dziękuję z góry za poradę.

Serdecznie pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Dobry wieczór Panu

Na całym świecie eksperci toczą spór o to, jak należy leczyć boreliozę. Jeden obóz opowiada się za leczeniem krótkim (rozumiem, że w przypadku Pana żony ten schemat nie przyniósł poprawy), natomiast drugi mówi o leczeniu długim wielomiesięcznym nawet do pół roku, wieloma antybiotykami na raz. Za tego typu terapią przemawia fakt, że borelioza ma formy przetrwalne tzn. cysty, które potrafią nawet po kilku miesiącach aktywować się i wywołać nawrót choroby.

Aby zabić cysty, nie wystarczy standardowy zestaw antybiotyków. By je zniszczyć należy podawać metronidazol i tymidazol przez długi okres czasu w połączeniu z antybiotykiem makrolidowym lub tertracykliną. Dopiero takie połączenie daje trwały efekt według wytycznych leczenia boreliozy ILADS. Jednak, tak jak pisałem wcześniej, część lekarzy uważa, że boreliozę należy leczyć krótko i mniej agresywnie. Do Pana należy wybór terapii i znalezienie lekarza, który przeprowadzi wybrany przez Pana schemat.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Należy połączyć antybiotyki wewnątrz komórkowe (np makrolidy lub tetracykliny ) z antybiotykami zewnątrzkomórkowymi (cefalosporyny lub amoksycylina ) z lekiem rozbijającym czysty (np Tinidazol ). Leczenie jest długie i jego celem jest dojść do stanu bez objawów.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy diagnozować boreliozę, czy już ją leczyć?

Mam 27 lat i jestem kobietą. Kilkanaście lat temu ukąsiło mnie wiele kleszczy. Miałam duży, owalny rumień na łydce, który jednak został zbagatelizowany, ze względu na brak wiedzy w tamtym czasie. Od tej pory następuje systematyczne pogorszenie mojego zdrowia. Są objawy ze strony wielu narządów, ale najdokuczliwsze są neurologiczne i psychiatryczne. Leczę nerwicę i natręctwa ustąpiły, ale objawy fizyczne zostały. Jakiś czas temu zaczęły mnie boleć stawy, a mama wspomniała coś o boreliozie, więc zainteresowałam się tematem. Czy potrzebuję diagnozy za pomocą testów, czy mogę już szukać lekarza i rozpoczynać konkretne leczenie?

Z góry dziękuję za poradę.  

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy!

Proponuję zgłosić się do najbliższego szpitala chorób zakaźnych, w opisanej sytuacji wskazane byłoby leczenie dożylne.

Rozpoznanie zasadniczo stawia się na podstawie objawów klinicznych i badań dodatkowych, tj. testu ELISA i Western Blot. Proponuję wykonać na początku test ELISA, a później w przypadku pozytywnego wyniku wykonać badanie Western Blot.

Najlepiej zapytać w szpitalu jakie są możliwości przyjęcia, jeśli czas oczekiwania będzie długi to można wykonać badania samemu i zgłosić się do specjalisty prywatnie.

Redakcja abcZdrowie.pl
 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty