Witam,
zalecana jest konsultacja pulmonologiczna. Podłoże psychogenne należy leczyć systematycznie metodą psychoterapii, polecam paradygmat poznawczo - behawioralny.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów. Pozdrawiam serdecznie
Jeśli lekarze wykluczyli inne (somatyczne, chorobowe) podłoże zaburzeń, wskazuje to rzeczywiście na ich emocjonalne tło. Szczególnie, jeśli pojawiły się w trudnym dla Pani okresie życia. Warto przyjrzeć się temu w procesie psychoterapii. W tym celu należy skontaktować się z psychologiem, psychoterapeutą. Psychoterapia jest najlepsza metoda poradzenia sobie z głębszymi, emocjonalnymi przyczynami zaburzeń, a nie tylko jego objawami. Zachęcam do działania!
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy to może być nerwica albo stan przedzawałowy lub wylew? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy przy nerwicy lękowej występuje wysoki puls? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Z jakiego powodu ciśnieniomierz może wskazywać arytmię? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak leczyć uczucie ucisku w gardle? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy poniższe objawy mogą wynikać z nerwicy? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy ten lek wpływa na dietę? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Co oznaczają bóle mostka u 25-latka? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy problemy z oddechem mają związek z nerwicą? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Co może znaczyć takie uczucie arytmii serca? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy to nerwica czy problemy neurologiczne? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
artykuły
Nerwica wegetatywna - objawy, przyczyny, leczenie
W specjalistycznej literaturze funkcjonuje kilka j
Co to jest wizualizacja? Rola wizualizacji w leczeniu nerwicy
Wizualizacja to stan, w którym następuje wzmożone
Techniki relaksacyjne w leczeniu nerwic
Podstawowymi formami leczenia zaburzeń lękowych są