Jak leczyć kołatanie serca u 75-latki?

Moja mama ma 75 lat . w 1994r. straciła przytomność zdiagnozowano blok trzeciego stopnia i wszczepiono jej rozrusznik serca. Od 1994 roku wymieniono już 3 razy rozrusznik i dołożono nową elektrodę , stara elektroda nie została usunięta z organizmu. Przez te wszystkie lata mama czuła się dobrze i wyniki też miała dobre. Jest ogólnie bardzo sprawną osobą . Od jakiegoś czasu zaobserwowała skoki ciśnienia i tętna i gorsze samopoczucie. Lekarz zmieniał leki i mówił ,że nic złego się nie dzieje. Jednak od kilku dni mama poczuła się gorzej , mówiła ,że serce bardzo jej kołacze jakby chciało się wyrwać. Udała się do kardiologa, który stwierdził utrzymujące się od trzech dni migotanie przedsionków i skierował do poradni rodzinnej w celu badania krwi i zastosowaniu rozrzedzania jej farmakologicznie. Mam pytanie czy przy dobrze pracującym rozruszniku możliwe jest pojawienie się migotania przedsionków i jakie leczenie zastosować ?

Lek. Paweł Szadkowski

Migotanie przedsionków może wystąpić i wymaga leczenia umiarawiającego lub kontrolującego częstość akcji komór. Postępowanie zależy od sytuacji klinicznej i stanu pacjenta, proszę stosować się do zaleceń lekarzy prowadzących.