Jak leczyć niegojące się rany przy cukrzycy?

Choruję na cukrzycę, jestem kobietą, 30 lat. Mam chodzącą pracę i przyciasne buty spowodowały obtarcie na małym palcu i paznokieć zrobił się czarny zaczął odstawać od skóry. Po kilku dniach w okolicy palca pojawiło się zaczerwienienie które pomału się powiększa. Palec jest opuchnięty i czerwony. Noga jest spuchnięta w okolicy kostki i palca, zaczyna boleć. Z rany leci ropa. Przebywam za granicą, do lekarza mogę iść najwcześniej za 2 tygodnie. Co robić?
KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu

Dieta dla cukrzyka

Cukrzyca wykrywana jest u coraz większej ilości osób. To obecnie choroba cywilizacyjna. Wyróżniamy kilka typów tego schorzenia. Sprawdź, czego jeszcze warto dowiedzieć się o cukrzycy. Zapoznaj się z dietą dla diabetyka.

Dzień dobry,

Jeśli to możliwe proszę udać się wcześniej do lekarza, po to, aby uniknąć powikłań. Z tego co Pani opisuje wynika, że ma Pani powikłanie cukrzycowe "stopę cukrzycową" - Konieczne jest jak najszybsze zastosowanie antybiotyku, ponieważ infekcja może zająć większy obszar stopy i w skarjnych przypadkach może dojść nawet do uszkodzenia "lizy" tkanki kostnej, a w najgorszym wypadku nawet sepsy. Dlatego proszę przynajmniej udać się do lekarza rodzinnego GP, który po ocenie stopy powinien zalecić Pani odpowiednie leczenie. Z pewnością konieczne będzie zastosowanie antybiotykoterapii i być może leków poprawiających krążenie krwi. Właściwe również byłoby odciążenie chorej stopy, a przynjamniej zadbanie, aby obuwie nie było zbyt ciasne. Niezmiernie ważne jest, aby "trzymła Pani cukry w ryzach", gdyż zbyt wysokie wartości glikemii nasilą dynamikę postępu zmian, zaś większy stan zapalny będzie powodował wzrost glikemii (mechanizm tzw. błędnego koła". Jeśli ma Pani możliwość udania się nawet na odpłatną wizytę - bardzo proszę z niej skorzystać - zdrowie jest przecież najważniejsze...
Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

0

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę oraz z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Polineuropatia może dotyczyć również włókien autonomicznych co przejawia się zaburzeniem czynności przewodu pokarmowego ( biegunki, zaparcia), układu sercowo-naczyniowego ( zaburzenia rytmu serca, spadki ciśnienia tętniczego krwi) lub układu moczowo płciowego np impotencja.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą niektóre leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty