Zapytaj lekarza

7 4 0 , 2 4 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak leczyć nieprzyjemny zapach skóry?

Witam, od kilku lat mam problem ze śmierdząca skóry głowy. Czoło jak i głowa są świecące i skóra się błyszczy. Po przejechaniu ręką po głowie czy brwiach spadają małe kropki ale to chyba nie łupież tylko łuszczenie się skóry. Mam od dermatologa takie toniki z apteki do wcierania i nizoral ale nie pomaga. Miałem też stieprox, selsun blue, pirolam i nie likwidują problemu. Dermatolog zachęca do brania izoteku ale wolałbym jakimś szampon by głową po prostu była świeża i się nie błyszczała skóra. Co robić?
MĘŻCZYZNA, 23 LAT ponad rok temu

Epidemiologia atopowego zapalenia skóry

W ostatnim czasie coraz więcej osób zgłasza się do lekarzy z objawami AZS. Profesor Jacek Szepietowski wypowiada się na temat epidemiologii atopowego zapalenia skóry.

Cierpi Pan zapewne na tzw. nadmierny łojotok. Często nie udaje ustalić się przyczyny, warto jednak wykonać podstawowy panel badań z krwi, aby to wykluczyć (morfologia, glukoza, TSH).
Szampony są pomocne, ale przynoszą tylko chwilową poprawę. W aptekach są dostępne tzw. suche szampony, które dają efekt matujący.
Nad Izotekiem warto się poważnie zastanowić, bo może przynieść dłuższy efekt, a kuracja jest mało uciążliwa.
W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej doniesień na temat znaczenia diety w nadmiernym łojotoku. Co obecnie wiadomo to, że osoby z nasiloną produkcją łoju i zwiększonym przetłuszczaniem się skóry zarówno twarzy, jak i owłosionej głowy, powinny w diecie ograniczyć spożycie cukrów prostych (czyli słodyczy) oraz nabiału. Warto także zmniejszyć spożycie produktów o tak zwanym zwiększonym indeksie glikemicznym, w praktyce są to z owoców np. banany, a z innych np. makaron, czy ryż, zwłaszcza jeśli są zbyt długo gotowane.
W diecie warto z kolei zwiększyć spożycie produktów zawierających cynk, jak np. nasiona.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy