Jak leczyć nieprzyjemny zapach skóry?

Witam, od kilku lat mam problem ze śmierdząca skóry głowy. Czoło jak i głowa są świecące i skóra się błyszczy. Po przejechaniu ręką po głowie czy brwiach spadają małe kropki ale to chyba nie łupież tylko łuszczenie się skóry. Mam od dermatologa takie toniki z apteki do wcierania i nizoral ale nie pomaga. Miałem też stieprox, selsun blue, pirolam i nie likwidują problemu. Dermatolog zachęca do brania izoteku ale wolałbym jakimś szampon by głową po prostu była świeża i się nie błyszczała skóra. Co robić?

Cierpi Pan zapewne na tzw. nadmierny łojotok. Często nie udaje ustalić się przyczyny, warto jednak wykonać podstawowy panel badań z krwi, aby to wykluczyć (morfologia, glukoza, TSH).
Szampony są pomocne, ale przynoszą tylko chwilową poprawę. W aptekach są dostępne tzw. suche szampony, które dają efekt matujący.
Nad Izotekiem warto się poważnie zastanowić, bo może przynieść dłuższy efekt, a kuracja jest mało uciążliwa.
W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej doniesień na temat znaczenia diety w nadmiernym łojotoku. Co obecnie wiadomo to, że osoby z nasiloną produkcją łoju i zwiększonym przetłuszczaniem się skóry zarówno twarzy, jak i owłosionej głowy, powinny w diecie ograniczyć spożycie cukrów prostych (czyli słodyczy) oraz nabiału. Warto także zmniejszyć spożycie produktów o tak zwanym zwiększonym indeksie glikemicznym, w praktyce są to z owoców np. banany, a z innych np. makaron, czy ryż, zwłaszcza jeśli są zbyt długo gotowane.
W diecie warto z kolei zwiększyć spożycie produktów zawierających cynk, jak np. nasiona.