Jak leczyć pokrzywkę idiopatyczną u 28-latki?

Dzień dobry, mam problem z pokrzywką idiopatyczną i nie wiem do jakiego lekarza powinnam się udać. Pokrzywkę mam od mniej więcej 7 lat, jednak jej rozpoczęcie sprawia że nie wiem czy dermatolog jest odpowiednim specjalistą. Wszystko zaczęło się kiedy brałam przez jakiś czas (nie pamiętam ile dokładnie, może ok miesiąca) hydroksyzynę ze względu na stres. Brałam ją dość nieregularnie ale często. W momencie jej odstawienia dostałam okropnej pokrzywki która została mi do dziś. Od około dwóch lat brałam co kilka dni 5mg desloratydyny i to pomagało. Od niedawna już nie pomaga nawet 10mg i coraz szybciej muszę brać kolejną dawkę (wcześniej wystarczało mi na ok 5 dni, teraz muszę brać co drugi dzień albo codziennie). Pokrzywka utrudnia mi funkcjonowanie, pojawia się spontanicznie i w różnych randomowych miejscach na całym ciele, nie wiążę jej z żadnym alergenem ani niczym innym, jest zupełnie samoistna. Czy w takiej sytuacji dermatolog to dobre wyjście? A może immunolog? Do kogo się udać z takim problemem?

W przypadku pokrzywki idiopatycznej dermatolog będzie odpowiednim specjalistą, choć mi przyszedł do głowy w pierwszej kolejności alergolog. Można również pomyśleć o konsultacji immunologa, ale podejrzewam że będzie ona trudniej osiągalna. W leczeniu pokrzywki stosujemy różnorodne leki z grupy przeciwhistaminowych, w przypadku ich niewystarczającej skuteczności stosuje się nawet do 4-krotności zalecanej dawki (jednak tylko w konsultacji z lekarzem!). W czasie oczekiwania na konsultację warto poprosić lekarza rodzinnego czy internistę o wypisania innego leku np. feksofenadyny (o ile nie ma do niego przeciwwskazań). Być może okaże się bardziej skuteczny.