Jak leczyć problemy z erekcją u 39-latka?

Problem z erekcją (impotencja w skutek nadmiernej masturbacji) Mam 39 lat. Współżycie seksualne zacząłem dosyć późno. W wieku młodzieńczym byłem nieśmiały i brakowało mi śmiałości i tkzw. bajery żeby "poderwać" dziewczynę, a później byłem zbyt zajęty rozwojem , pracą zawodową itp. W międzyczasie szukałem znajomości na rożnych portalach randkowych czy przez znajomych z kiepskim powodzeniem . Aby sobie jakoś radzić z popędem sięgałem po porno, zdjęcia erotyczne i masturbację , przyzwyczajając się do różnorodnych silnych bodźców wizualnych i trwało to przez wiele lat. Praktycznie od wieku dojrzewania aż do teraz. Ponieważ od 2 lat mam dziewczynę, współżycie rozpoczeliśmy mniej więcej po pół roku znajomości i to był mój pierwszy raz niestety nie stanąłem na wysokości zadania. Następnie problem się powtarzał , aż po dłuższym czasie poszedłem do lekarza. Lekarz przepisał sildenafil, który początkowo mi pomagał jednak z czasem przestał na mnie działać i pomimo tabletki nie dochodziło do wystarczającej erekcji aby odbyć stosunek. Erekcja była słaba, miękka i krótkotrwała. Po dłuższej, kilkumiesięcznej przerwie w stosowaniu znowu wróciłem do sildenafilu i jednocześnie zrobiłem badania. Okazało się że mam niski testosteron więc przeszedłem na hormonalną terapię zastępczą testosteronem. Pomimo testosteronu i stosowania zamienników Viagry erekcja nie poprawiła się tabletki nie działają. Czytałem, że problemem może być nadmierna masturbacja i pornografia przez wiele lat. Pomimo trwania w związku nadal sięgałem po te silne bodźce, wręcz uważam , że wpadłem w uzależnienie. Aktualnie problemy z erekcją i fakt, iż nawet Viagra i testosteron nie pomaga dają mi silną motywację aby to rzucić. Na razie robiłem to metodą małych kroków ograniczając się do robienia tego raz na tydzień. Po tygodniu wstrzemięźliwości niestety Viagra nie zadziałała tak jak trzeba więc zamierzam całkowicie zerwać z nałogiem gdyż on może być przyczyną. Jeżeli tak to czy jest szansa, iż po całkowitym odstawieniu porno i masturbacji problem z potencją przeminie? Czy jest to możliwe po tylu latach spędzonych na porno i masturbacji ? Po jakim czasie od zaprzestania jest szansa na poprawienie libido ?

Musiałby Pan całkowicie zrezygnować z masturbacji i oglądania takich filmów. Trudno oceniać po jakim czasie wróci libido. Zawsze można skorzystać z pomocy seksuologa. Jednocześnie przepraszam za dłuższy niż zwykle okres oczekiwania na odpowiedź ze strony portalu.

Sylwia Osada Psycholog, Konin

Witam,
leczenie uzależnienia od seksu (w tym oglądania pornografii) jest procesem długotrwałym i niełatwym. Ale zdecydowanie warto go podjąć i wytrwać w terapii. Proponuję udać się do osoby, która jest przeszkolona w leczeniu tego rodzaju nałogu. Opisane przez Pana skutki uboczne uzależnienia, jakim jest zaburzenie erekcji niestety w tego rodzaju problemach pojawia się bardzo często. W trakcie leczenia dysfunkcja powinna stopniowo zanikać. Jest w pełni wyleczalna, więc nie powinna stanowić problemu w przyszłości. Głównym problemem jest uzależnienie i jako takim należy się zająć w pierwszej kolejności. Życzę dużego samozaparcia!!!!! Pozdrawiam