Czy zaburzenia erekcji mają związek z pornografią?

Witam, Od jakiegoś czasu zauważyłem u siebie problem z utrzymaniem erekcji podczas stosunku jak i również brak porannej erekcji. Planuje w najbliższych dniach wizytę u urologa, jednak w internecie przeczytałem, że zaburzenia erekcji mogą być również spowodowane przez pornografię. Moje pytanie brzmi, czy w przypadku zaburzeń erekcji spowodowanych nadużywaniem pornografii, powinienem całkowicie odrzucić tylko pornografię, czy masturbacje również?
MĘŻCZYZNA, 26 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

w przypadku, gdy nadużywanie pornografii jest potencjalnym powodem zaburzeń erekcji, zaleca się zrezygnować z jej oglądania na pewien okres, aby mózg mógł się zregenerować i przystosować do normalnych bodźców seksualnych. Czasami określa się to jako "detoks pornograficzny". Odrzucenie pornografii może pomóc w odbudowie zdolności do reagowania na rzeczywiste bodźce erotyczne i zwiększeniu przyjemności podczas rzeczywistego stosunku.

Co do masturbacji, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy należy z niej całkowicie zrezygnować. Niektórzy uważają, że jej ograniczenie może pomóc w zmniejszeniu zależności od wrażeń związanych z pornografią i pomóc w odbudowie zdolności do reagowania na rzeczywiste doznania seksualne. Jednak inni eksperci twierdzą, że umiarkowana masturbacja bez pornografii może być korzystna dla zdrowia seksualnego.

Jeżeli nie będzie Pan w stanie sam sobie poradzić z problemem, zawsze można się udać do seksuologa, który przeprowadzi terapię lub zleci odpowiednie leczenie (np. sildenafilem.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-erekcja

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.