Szanowna Pani,
Choroba lokomocyjna to bardzo częsta przypadłość, również wśród dorosłych osób. Na tę dolegliwość cierpią głównie kobiety. Choroba ta inaczej nazywana kinetozą jest zespołem objawów, które występują podczas podróży dowolnym środkiem komunikacyjnym. W większości przypadków, schorzenie to nie daje żadnych powikłań po przebytej podróży.
Do głównych dolegliwości kinetozy można zaliczyć: duszności, mdłości, wymioty, bóle głowy, brzucha, zawroty głowy oraz szumy uszne. Występuje ona, jako skutek zaburzeń odczuwania ruchu przez pewne zmysły, takie jak: dotyku, wzroku i równowagi. W czasie częstego ruchu głową podczas podróży dochodzi do zaburzenia funkcji błędnika, co prowadzi do zachwiania równowagi.
Chociaż przypadłość ta dotyka głównie dzieci, może zdarzyć się tak, że uaktywnia się dopiero w życiu dorosłym i może występować przez bardzo długi okres.
Istnieje kilka istotnych sposobów, aby złagodzić dolegliwości, wynikające z choroby lokomocyjnej, a są to przede wszystkim: unikanie czytania, słuchania muzyki oraz korzystania z telefonów w trakcie jazdy, jazda przodem w kierunki jazdy, podczas podróży korzystanie z klimatyzacji, Ważne jest również niespożywanie obfitych posiłków przed podróżą, a także częste postoje i odpoczynek. Można też wspomóc się dostępnymi bez recepty środkami leczniczymi, które łagodzą objawy choroby lokomocyjnej.
Jeśli objawy będą utrzymywać się dłuższy czas i utrudnią normalne funkcjonowanie zalecamy konsultację u specjalisty, który zdecyduje o innych metodach leczenia, w tym silniejszej farmakoterapii.
Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/choroba-lokomocyjna
https://portal.abczdrowie.pl/koniec-z-choroba-lokomocyjna
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy to jest skuteczne na chorobę lokomocyjną? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak pozbyć się choroby lokomocyjnej? – odpowiada Dr n. med. Marek Derkacz
- Czy moja córka ma chorobę lokomocyjną? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Choroba lokomocyjna u 17-latka – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Choroba lokomocyjna u 18-latki – odpowiada Dr n. med. Andrzej Sawicki
- Jak leczyć silną chorobę lokomocyjną? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Choroba lokomocyjna a wiek – odpowiada Dr n. med. Andrzej Sawicki
- Czy choroba lokomocyjna może również objawiać się drętwieniem rąk, nóg i twarzy? – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Choroba lokomocyjna u 24-latki – odpowiada Dr n. med. Marek Derkacz
- Dlaczego mam takie objawy podczas wakacji? – odpowiada Redakcja abcZdrowie