Jak leczyć silną chorobę lokomocyjną u 31-latki?

Witam. Mam 31 lat (kobieta) i bardzo zaawansowaną chorobę lokomocyjną, która mam wrażenie ciągle się nasila. Pomijając pojazdy, którymi ciężko mi się poruszać jako pasażer (nawet bardzo krotki odcinek drogi), czuje się fatalnie w momencie kiedy widzę jak się coś rusza, obraca, jak ja się obracam, odchylam głowę, leżę - jest mi wtedy niedobrze, kręci mi się w głowie, mdli, zbiera na wymioty, jest mi słabo, boli mnie głowa. Ciężko mi normalnie funkcjonować. Co może być przyczyną i gdzie zgłosić się po pomoc? Z góry dziękuję za jakiekolwiek informacje. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Choroba lokomocyjna to bardzo częsta przypadłość, również wśród dorosłych osób. Na tę dolegliwość cierpią głównie kobiety. Choroba ta inaczej nazywana kinetozą jest zespołem objawów, które występują podczas podróży dowolnym środkiem komunikacyjnym. W większości przypadków, schorzenie to nie daje żadnych powikłań po przebytej podróży.

Do głównych dolegliwości kinetozy można zaliczyć: duszności, mdłości, wymioty, bóle głowy, brzucha, zawroty głowy oraz szumy uszne. Występuje ona, jako skutek zaburzeń odczuwania ruchu przez pewne zmysły, takie jak: dotyku, wzroku i równowagi. W czasie częstego ruchu głową podczas podróży dochodzi do zaburzenia funkcji błędnika, co prowadzi do zachwiania równowagi.

Chociaż przypadłość ta dotyka głównie dzieci, może zdarzyć się tak, że uaktywnia się dopiero w życiu dorosłym i może występować przez bardzo długi okres.

Istnieje kilka istotnych sposobów, aby złagodzić dolegliwości, wynikające z choroby lokomocyjnej, a są to przede wszystkim: unikanie czytania, słuchania muzyki oraz korzystania z telefonów w trakcie jazdy, jazda przodem w kierunki jazdy, podczas podróży korzystanie z klimatyzacji, Ważne jest również niespożywanie obfitych posiłków przed podróżą, a także częste postoje i odpoczynek. Można też wspomóc się dostępnymi bez recepty środkami leczniczymi, które łagodzą objawy choroby lokomocyjnej.

Jeśli objawy będą utrzymywać się dłuższy czas i utrudnią normalne funkcjonowanie zalecamy konsultację u specjalisty, który zdecyduje o innych metodach leczenia, w tym silniejszej farmakoterapii.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-lokomocyjna

https://portal.abczdrowie.pl/koniec-z-choroba-lokomocyjna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.