Jak leczyć skoki ciśnienia u 56-latki?

Mam 55 lat i leczę się na nadciśnienie u kardiologa. Rano biorę Ebivol 5mg, Indix SR 1xpół tabletki i Valsacor 80 mg 2xpo pół tabletki. Ciśnienie na dzień dzisiejszy mam unormowane. Niepokoją mnie tylko gwałtowne skoki ciśnienia w momentach stresowych. Wczoraj np. miałam robioną gastroskopią i przed gabinetem lekarza nagle serce zaczęło mi walić i ze strachu dostałam wysokiego ciśnienia- 191/97, tętno 87. Tak samo było kilka dni wcześniej przed pierwszą wizytą u gastrologa 176/78, tętno 76 . Zauważyłam, że kiedy pojawia się u mnie uczucie niepokoju, ściśniętego żołądka też po jakimś czasie mam gwałtowny skok ciśnienia. Przy tak wysokim ciśnieniu biorę captropril pod język i wszystko wraca do normy. Czekam na wizytę do kardiologa. Nie wiem czy nie powinnam brać jakiś leków uspokajających, czy to jest normalna reakcja na stres? Gastrolog stwierdził u mnie przepuklinę rozworu przełykowego, zapalenie rumieniowe Hp , insulinooporność. Od jutra biorę leki na te dolegliwości - Mesopral, Debridat, Pangrol, Glucophage XR. Prosze o odpowiedź co robić, żeby nie było takich skoków ciśnienia.

Lek. Wojciech Zygmunt

Napadowe zwyżki ciśnienia tętniczego niestety się zdarzają. Dobrze, że jest pani zabezpieczona w kaptopril. Jeżeli jednak zwyżki zdarzają się często, w sytuacjach stresowych, po lekach, uciśnięciu jamy brzusznej oraz towarzyszy im uczucie niepokoju, to polecałbym zdiagnozowanie się pod kątem guza chromochłonnego nadnerczy, który może być przyczyną wtórnego nadciśnienia tętniczego. Jest to najczęściej guz łagodny. Diagnostykę polecam rozpocząć od oznaczenia metoksykatecholamin w moczu oraz wykonania USG jamy brzusznej. Co dalej, będzie zależało od lekarza prowadzącego. Pozdrawiam i życzę zdrowia.