Skoki ciśnienia i ból żołądka, biegunka oraz zawroty głowy

Witam, trzeci raz w ciągu ostatniego pół roku odczułam nagły skok ciśnienia 150/100, 150/110. Mam 50 lat i dotychczas żyłam z ciśnieniem 90/60 do 110/70. Dodatkowymi objawami przy tych skokach ciśnienia jest ból żołądka, biegunka, zawroty głowy i uczucie lęku, niepokoju, kołatanie w uszach. Z pewnością ogromny udział ma stres jaki mi towarzyszy od początku roku, a związany z wykonywaną pracą. Wszelkie badania wykonuję regularnie i są konsultowane przez lekarza internistę. Wyniki, jak twierdzą lekarze, są rewelacyjne. Regularnie chodzę na basen i nie mam nadwagi. Te wahania ciśnienia są dosyć dokuczliwe ze względu na ich objawy. Czy włączyć jakieś ziołowe leki uspokajające? Będę wdzięczna za sugestie. Pozdrawiam Ewa J.

Witam! Na podstawie opisu można przypuszczać, że najbardziej prawdopodobną przyczyną wzrostu ciśnienia tętniczego oraz pozostałych dolegliwości może być nadmierny stres oraz zaburzenia lękowe. Jednakże warto również wykluczyć takie przyczyny jak nadczynność tarczycy, zespół rakowiaka oraz guz chromochłonny. Zaburzenia czynności tarczycy pozwoli ocenić badanie TSH, natomiast w przypadku guza chromochłonnego najlepszym badaniem wydaje się być oznaczenie metoksykatecholamin w moczu. W celu wykluczenia rakowiaka wykonuje się oznaczenie kwasu 5-hydroksyindolooctowego w moczu. Z uwagi na fakt, że znajduje się Pani pod opieką internisty, być może przyczyny te zostały już wykluczone. Proponuję sprawdzić wykonane badania i porozmawiać o ewentualnej diagnostyce z internistą. Specjalista po uzupełnieniu wywiadu chorobowego oraz badaniu fizykalnym oceni czy są wskazania do szczegółowej diagnostyki. Po wykluczeniu wskazanym chorób, można będzie z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że dolegliwości mają podłoże psychogenne. Wówczas wskazane będzie zastosowanie odpowiedniego leczenia - leki przeciwlękowe oraz uspokajające. Na początku może Pani zastosować preparaty ziołowe i ocenić ich skuteczność. Jeśli napadowe skoki ciśnienie tętniczego będą się powtarzać, wówczas warto poprosić lekarza o kaptopril. Jest to lek doraźnie obniżający ciśnienie tętnicze krwi. Pozdrawiam serdecznie!