Zapytaj lekarza

7 4 0 , 7 8 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jakie badania zrobić, aby stwierdzić, co jest powodem skoków ciśnienia?

Witam! Mężczyzna, lat 34. Od ok. pół roku zażywam tabletki na obniżenie ciśnienia (2,5 mg) z ciśnienia ok. 145. Przez pół roku miałem ok. 125, 135, po pół roku zaczęło mi skakać (mam 135 i nagle 145 - odczuwam to przez pulsowanie w skroniach). Lekarz ogólny i badanie EKG nic nie wykazało. Co może być przyczyną skoków ciśnienia i jakie badania powinieniem zrobić, w celu wykrycia przyczyny mojej dolegliwości? Dziękuję za odpowiedź.

MĘŻCZYZNA, 34 LAT ponad rok temu

Złośliwe nadciśnienie tętnicze

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Szanowny Panie!

Diagnostyka nadciśnienia tętniczego przebiega zwykle dwuetapowo. Pierwszym etapem jest wykluczenie wtórnej przyczyny nadciśnienia, jaką są najczęściej schorzenia nerek bądź nadnerczy, czy nadczynność tarczycy. Po wykluczeniu patologii, które mogą być przyczyną powstawania nadciśnienia, rozpoznaje się nadciśnienie pierwotne. U około 90% chorych nadciśnienie ma taki właśnie charakter. Leczenie jest więc przewlekłe i objawowe. Nie napisał Pan, jak przebiegał proces diagnostyczny u Pana. Czy wykonywano np. usg nerek? Należałoby udać się od lekarza internisty, najlepiej specjalizującego się w hipertensjologii, aby przeprowadzić właściwą diagnostykę i zastosować odpowiednie leczenie.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy