Czy nerwica lękowa może być powodem nadciśnienie lub skoków ciśnienia?

Witam serdecznie, nazywam się Paweł i mam 33 lata. Choruję na nerwicę lękową od 10 lat. Obecnie od pól roku uczęszczam na psychoterapię. O od pewnego czasu zauważyłem u siebie podwyższone ciśnienie tętnicze krwi (ok. 150/100) a czasami i wyżej. Mam zrobione wszystkie badania, min. morfologię, echo serca a ostatnio nawet holter ciśnieniowy (śr. Ciśnienie 124/78). Wszystkie wyniki są prawidłowe. Lekarze twierdzą, że może być to przyczyna nerwicy. W związku z powyższym chciałem zapytać czy nerwica lękowa może być powodem nadciśnienie lub skoków ciśnienia? Czy powinienem się tym przejmować i zacząć przyjmować leki na nadciśnienie? Lekarze nie dają mi jednoznacznej odpowiedzi. Każą mi kontrolować ciśnienie. Nie ukrywam, że boję się zwłaszcza skoków ciśnienia. Jestem w kropce i nie wiem co robić. Proszę o pomoc

Witam serdeczcznie.

Zaburzenia nerwicowe charakteryzują się zwiększoną podatnością i reaktywnością na stres. Dochodzi wówczas do mobilizacji autonomicznego układu nerwowego, co objawia się m.in. jako krótkotrwała zwyżka ciśnienia.

Aby obniżyć ciśnienie, powinien Pan zwiekszyć swoje zasoby i umiejętności radzenia sobie ze stresem, czemu służy właśnie psychoterapia.

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, czy przewlekłe zaburzenia nerwicowe mogą powodować nadciśnienie, które wymaga dodatkowego leczenia, ponieważ brakuje badań, które jednoznacznie wskazywałyby na tego typu związek. W tej sytuacji wskazane byloby regularne mierzenie ciśnienia o stałych porach dnia, np. 2 x dziennie. Pomiar ciśnienia bezpośrednio po wysilku fizycznym lub stresie może być mało miarodajny i dodatkowo podtrzymywać Pana obawy.

Z pozdrowieniami