Jak leczyć zapalenie piersi?

Dzień dobry. Małżonka, która karmi niemowlaka piersią, po wyjściu ze szpitala dostała zapalenie piersi. Niestety w związku z panującą pandemią mogła liczyć tylko informację telefoniczną od pielęgniarki w szpitalu którym rodziła, że na zapalenie piersi musi brać ibuprofen gdyż działa on przeciwzapalnie a nie tylko obniża gorączkę, i oprócz tego okłady zimne na piersi plus ściąganie mleka. Moje pytanie brzmi bo typowo ibuprofen jest na receptę w aptece podano mi ibuprom gdyż substncja czynna to właśnie wspomniany wcześniej ibuprofen a rożni się tylko nazwą, dawka 200mg, czy to polega na prawdzie, oraz czy przy braniu ibupromu małżonka może dalej karmić piersią?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ibuprofen to substancja czynna zawarta w takich lekach jak Ibuprom, Nurofen i wiele innych, nie jest w żadnej postaci na receptę. Więcej na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/ibuprofen.

Pielęgniarka miała rację – z uwagi na działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne ibuprofen świetnie sobie radzi ze stanami zapalnymi, w tym zapaleniem piersi. Jest substancją bezpieczną w okresie laktacji – maksymalna dobowa dawka wynosi 1200 mg, proszę więc poinformować żonę, by tej dawki nie przekraczała. Zatem żona może zażywać jednorazowo 200-400 mg (przy nasilonych dolegliwościach 400 mg trzy razy dziennie).

Dodatkowo należy ściągać mleko lub przystawiać dziecko do chorej piersi tak często, jak to jest możliwe, by ją opróżniło do końca. Można również stosować chłodne okłady oraz rozgniecione liście kapusty (włożone w miseczki biustonosza również zadziałają ściągająco i przeciwzapalnie).

Jeśli dolegliwości nie ustąpią albo wręcz przeciwnie – nasilą się, konieczne będzie zgłoszenie się do lekarza po antybiotyk.

Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-piersi#pologowe-zapalenie-sutka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.