Jak mam postępować po operacji zaćmy?

Dzień dobry W dzieciństwie miałem operacje usunięcia zaćmy. Chciałem spytać czy ze sztucznymi soczewkami mogę zapisać się na zajęcia sportów walki takie jak boks? Czy po operacji zaćmy ryzyko utraty wzroku w wyniku uderzeń w głowe jest większe niż w normalnym przypadku oraz jak duże realnie jest to ryzyko? Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 28 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

w przypadku sportów walki zawsze istnieje pewne ryzyko urazu głowy, które może prowadzić do uszkodzenia oka. Pomimo tego, że wszczepienie sztucznej soczewki może zwiększyć odporność oka na niektóre urazy, to wciąż istnieje możliwość uszczerbku oka w wyniku uderzenia.

Jeśli chodzi o boks, istotne jest, aby stosować odpowiedni sprzęt ochronny, który będzie chronił głowę i okolice oczu. Należy jednak pamiętać, że nawet pomimo ochrony, dalej występuje zwiększone ryzyko kontuzji z uwagi na przebytą operację.

Zalecamy skontaktowanie się z okulistą na badanie kontrolne wzroku. Będzie on w stanie ocenić realne ryzyko w przypadku podjęcia się przez Pana sportów kontaktowych.

Więcej na podany temat znajdzie Pan w materiale, do którego odsyłam poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/po-jakim-czasie-od-wszczepienia-soczewki-mozna-uprawiac-sport

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.