Jak MM działa na florę jelit?

Dzień dobry, nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. W wyniku błędu położnej środowiskowej (jak się później okazało, źle spojrzała na wagę i zaniżyła wagę dziecka) byłam zmuszona do dokarmiania mlekiem modyfikowanym bez potrzeby. Uparłam się jednak, że mogę karmić sama i od około 2 miesiąca życia dziecka karmię je wyłącznie piersią. W tej chwili dziecko ma 6 miesięcy. Czy jego flora jelitowa i zdrowie może różnić się od dziecka które od samego początku było karmione wyłącznie piersią? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie – obecnie mówi się o tym, jak nieoceniony wpływ na zdrowie i całe życie dziecka ma pokarm matki i faktycznie stawia się bardzo mocno na wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. WHO zaleca, by w przypadku gdy kobieta nie może karmić piersią, w pierwszej kolejności próbowała ściągać pokarm, gdy nie ma takiej możliwości, dziecko było karmione mlekiem innej kobiety, a dopiero gdy taka ewentualność zostanie wykluczona – wprowadzone zostało mleko modyfikowane. Niektóre badania sugerują, jakoby mleko modyfikowane zmieniało florę bakteryjną jelit dziecka, determinując tym samym jego zdrowie w przyszłości. Z drugiej strony zaś – zdecydowanie karmienie mieszane jest lepsze od karmienia wyłącznie mlekiem modyfikowanym. Jeśli karmi Pani dziecko piersią od pierwszych chwil jego życia, to z pewnością dobroczynny wpływ pokarmu i składników w nim zawartych pozwolił na uzupełnienie flory bakteryjnej dziecka – w mieszance mlekozastępczej bakterii probiotycznych jest znikoma ilość w stosunku do pokarmu kobiecego. Tutaj więcej o wyjątkowości mleka kobiecego: https://portal.abczdrowie.pl/co-wiesz-o-mleku-mamy-nukleotydy-przeciwciala-enzymy-poznaj-skladniki-ktore-czynia-ten-pokarm-wyjatkowym.

Reasumując – nie ma obecnie miarodajnych badań, mówiących jednoznacznie o szkodliwości mleka modyfikowanego, natomiast podkreśla się, że najlepszym pokarmem dla dziecka (nawet do 2. roku życia wg WHO) jest mleko matki, zaś mieszanka mlekozastępcza jest po prostu imitacją pokarmu kobiecego. Mleko modyfikowane to środek spożywczy specjalnego przeznaczenia, stworzony po to, by dziecko, którego matka nie jest w stanie wykarmić, miało szansę na przeżycie. Sądzę, że nie ma potrzeby demonizować tego produktu, a Pani może być spokojna, skoro podjęła Pani walkę o karmienie piersią i udało się Pani po początkowych trudnościach karmić wyłącznie piersią. Być może także ten artykuł Panią zainteresuje: https://parenting.pl/karmienie-piersia-a-karmienie-butelka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.