Witam,
nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie – obecnie mówi się o tym, jak nieoceniony wpływ na zdrowie i całe życie dziecka ma pokarm matki i faktycznie stawia się bardzo mocno na wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. WHO zaleca, by w przypadku gdy kobieta nie może karmić piersią, w pierwszej kolejności próbowała ściągać pokarm, gdy nie ma takiej możliwości, dziecko było karmione mlekiem innej kobiety, a dopiero gdy taka ewentualność zostanie wykluczona – wprowadzone zostało mleko modyfikowane. Niektóre badania sugerują, jakoby mleko modyfikowane zmieniało florę bakteryjną jelit dziecka, determinując tym samym jego zdrowie w przyszłości. Z drugiej strony zaś – zdecydowanie karmienie mieszane jest lepsze od karmienia wyłącznie mlekiem modyfikowanym. Jeśli karmi Pani dziecko piersią od pierwszych chwil jego życia, to z pewnością dobroczynny wpływ pokarmu i składników w nim zawartych pozwolił na uzupełnienie flory bakteryjnej dziecka – w mieszance mlekozastępczej bakterii probiotycznych jest znikoma ilość w stosunku do pokarmu kobiecego. Tutaj więcej o wyjątkowości mleka kobiecego: https://portal.abczdrowie.pl/co-wiesz-o-mleku-mamy-nukleotydy-przeciwciala-enzymy-poznaj-skladniki-ktore-czynia-ten-pokarm-wyjatkowym.
Reasumując – nie ma obecnie miarodajnych badań, mówiących jednoznacznie o szkodliwości mleka modyfikowanego, natomiast podkreśla się, że najlepszym pokarmem dla dziecka (nawet do 2. roku życia wg WHO) jest mleko matki, zaś mieszanka mlekozastępcza jest po prostu imitacją pokarmu kobiecego. Mleko modyfikowane to środek spożywczy specjalnego przeznaczenia, stworzony po to, by dziecko, którego matka nie jest w stanie wykarmić, miało szansę na przeżycie. Sądzę, że nie ma potrzeby demonizować tego produktu, a Pani może być spokojna, skoro podjęła Pani walkę o karmienie piersią i udało się Pani po początkowych trudnościach karmić wyłącznie piersią. Być może także ten artykuł Panią zainteresuje: https://parenting.pl/karmienie-piersia-a-karmienie-butelka.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Wskazania do dokarmiania dziecka mlekiem modyfikowanym – odpowiada Dr Krystyna Pogoń
- Czy mogę podawać dziecku kaszkę do mleka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy mogę wprowadzić dziecku w wieku 5 miesięcy mleko modyfikowane? – odpowiada Lek. Jacek Ławnicki
- Czy można podać 11-dniowemu noworodkowi mleko modyfikowane? – odpowiada Lek. Klaudia Kuśmierczuk
- Czy należy zmienić karmienie dziecka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego niemowlę nie może pić mleka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co oznaczają luźne stolce u 10-tygodniowego dziecka? – odpowiada Mgr inż. Paulina Roziewska
- Zanik pokarmu 4 miesiące po porodzie – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Czy dziecko może już pić mleko krowie? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy taki śluz może być od mleka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Oligosacharydy mleka kobiecego - tajna broń układu odpornościowego. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć, jeśli dokarmiasz swoje dziecko
Skład mleka mamy jest uznawany za kompleksową
Co robić, kiedy mama chce, a nie może karmić wyłącznie piersią?
Przyszłe mamy zazwyczaj planują jeden sposób ż
Odkrywamy nieznane zalety karmienia piersią
Mleko matki to niedościgniony wzorzec żywienia, kt