Jak mogę obliczyć dni płodne?

Obecnie mój cykl trwa 26 dni. Wcześniej brałam tabletki anty, a przed tabletkami miałam cykl 28 dni, lecz obecnie co 26 dni dostaję miesiączkę. Jak mam obliczyć sobie dni płodne i niepłodne? Ostatnio miałam okres 28 stycznia. Kiedy mam dni płodne i niepłodne? Stosuję prezerwatywy ale szczerze mówiąc już bym nie chciała, dlatego chciałabym się nauczyć obliczać te dni by móc kochać się bez zabezpieczenia. Mam stałego partnera, więc nie muszę się obawiać. Pozdrawiam i proszę o pomoc.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

W przypadku cykli 26 dniowych dni płodne zaczynają się mniej więcej około 7 dnia cyklu (licząc pierwszy dzień cyklu jako pierwszy dzień miesiączki), zaś kończą się około 15 dnia cyklu. Proszę jednak pamiętać, że na cykl miesiączkowy ma wpływ wiele czynników, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych (np. infekcje, zmiany klimatyczne czy stres). Oznacza to, że zarówno dni płodne jak i niepłodne mogą ulegać przesunięciom.
Proszę także pamiętać, że ta metoda zapobiegania ciąży należy do najmniej skutecznych, a jej wskaźnik Pearla wynosi od 14 do 40.