Mam nieregularny okres. Jak obliczyć dni płodne?

Jestem kobietą, mam 28 lat. Mam nieregularny okres. Jak brałam tabletki, to cykl trwał 28 dni. Przez ostatnie pół roku moje cykle zaczynały się w tych dniach: 11.01.2010, 29.01.2010, 08.03.2010, 15.04.2010, 04.06.2010. Ostatnia miesiączka była 23.07.2010. Codziennie kochaliśmy się z mężem od 28.07 do 15.08. Czy jest możliwe, że w tym okresie mogłam zajść w ciążę? Bardzo pragnę dziecka. Mam nadzieję, że tym razem się udało. Ewentualnie, kiedy mogę zrobić test ciążowy, żeby sprawdzić czy jestem w ciąży czy nie? I jak w takiej sytuacji obliczać dni płodne? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam, dagi

Redakcja abcZdrowie

Dziękujemy za zadanie pytania.

W przypadku nieregularnych cykli nie jest to łatwe, by obliczyć potencjalne dni płodne. Po pierwsze, najlepiej byłoby, gdyby udała się Pani do specjalisty ginekologa, by ocenił, jaka może być ich przyczyna. Może się bowiem okazać, że takie cykle są wynikiem jakiegoś stanu chorobowego i nie powinna Pani chwilowo starać się o dziecko.
Po drugie, by dowiedzieć się, czy jest Pani w ciąży, powinna Pani wykonać klasyczny test ciążowy na obecność w moczu hormonu beta HCG po 10 dniach od stosunku, jednak najlepszy czas to około 14 dni. Proszę jednak pamiętać, że test, który jest negatywny należy powtórzyć.

By ocenić termin owulacji można stosować testy owulacyjne. Można je kupić w aptece i następnie wykonywać samodzielnie.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.

Z wyrazami szacunku,
Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl